Najpierw oszukali, potem próbowali wyłudzić pieniądze

Łomża,policja,uwaga oszuści,wiadomości Łomża, policja Łomża

Dzięki podjętym przez łomżyńskich funkcjonariuszy działaniom, nie doszło do przekazania przestępcom pieniędzy, które chcieli wyłudzić od 29 letniego mieszkańca Łomży. Policjanci apelują o ostrożność i czujność. Nie dajmy się oszukać – fałszywi policjanci czy wnuczkowie wciąż próbują!

W ubiegłym tygodniu łomżyńscy policjanci zostali poinformowani o oszustwie w związku z zakupem telefonu na jednym z portali sprzedażowych i wyłudzeniu pieniędzy. Jak wynikało ze zgłoszenia, 29-letni mieszkaniec Łomży kupił przez Internet telefon komórkowy. Następnego dnia 29-latek otrzymał telefon od osób podających się za policjanta i pracownika banku, które poinformowały go o tym, że jego konto zostało użyte do popełnienia przestępstwa. Zasłaniając się prowadzonymi rzekomo czynnościami służbowymi, przestępcy wyłudzili od 29-latka login i hasło dostępowe do systemu bankowości elektronicznej, następnie sms-owe kody autoryzacyjne do kolejnych transakcji. Przy pomocy podstępnie uzyskanych danych, wykonali z konta pokrzywdzonego trzy przelewy na kwotę blisko 13 tysięcy złotych. Działania podjęte natychmiast przez łomżyńskich funkcjonariuszy, doprowadziły do wstrzymania przekazania pieniędzy na konto oszustów. Trwają dalsze ustalenia w tej sprawie.

Funkcjonariusze apelują o czujność! Policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy tez nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami. Apelują o nieprzekazywanie przez telefon danych dotyczących rachunków bankowych, a tym bardziej informacji dotyczących loginów czy haseł.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Jak się okazuje, ofiarami oszustów padają już nie tylko osoby starsze.

 

KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment