Najpierw okłamały, potem okradły…

policja łomża

78-letnia mieszkanka powiatu łomżyńskiego była przekonana, że odwiedziły ją pracownice służby zdrowia. Wpuściła nieznajome do swojego domu, a one podstępnie okradły seniorkę z jej oszczędności.

Wczoraj po południu do 78-letniej mieszkanki powiatu łomżyńskiego zapukały dwie kobiety. Zapewniały starszą panią, że są pracownicami służby zdrowia i chcą przeprowadzić badanie. 78-latka zaufała nieznajomym i uwierzyła w stworzoną przez oszustki historię. Nieświadoma zagrożenia wpuściła je do swojego domu. To najprawdopodobniej podczas rzekomego „badania” seniorki doszło do kradzieży pieniędzy. Pokrzywdzona straciła 2600 zł.

Policjanci apelują o sąsiedzką czujność! Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania zaobserwujemy nieznane pojazdy czy jakieś osoby, których zachowanie budzi nasze wątpliwości. poinformujmy natychmiast o swoich spostrzeżeniach Policję. Taka reakcja może uchronić np. przed kradzieżą.

Ostrzegajmy także seniorów i informujmy ich o tym jak działają oszuści. Pamiętajmy, że opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary najczęściej starszych i mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania.

Tego typu zdarzenia zaczynają się od miłej rozmowy. Pretekstem do wejścia do domu jest z reguły oferowanie różnych produktów, czy też podszywanie się pod urzędników, przedstawicieli różnych instytucji czy też, jak w tym przypadku – pracowników służby zdrowia. Bardzo często, gdy jedna osoba ze złodziejskiej szajki zagaduje właściciela, druga przeszukuje mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy. Niestety osoby starsze tracą wtedy oszczędności nawet całego życia.

 

KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment