Muzycznie i patriotycznie na łomżyńskiej starówce

Muzycznie i patriotycznie na łomżyńskiej starówce

Zwieńczeniem łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego był koncert patriotyczny. W tym roku na Starym Rynku wystąpili raper Sova oraz Andrzej Nowak z zespołem Złe Psy. Wydarzenie było także jednym z wielu elementów tegorocznych „Łomżyńskich wakacji”.

Na początku koncertu z kilkoma utworami zaprezentowali się łomżyńscy seniorzy z zespołu Tabor. Po nich zaśpiewał 15-letni wokalista z Łomży Damian Śliwiński.
Następnie wystąpił pochodzący z Jeleniej Góry Dominik „Sova” Gudowski. Choć klasyfikowany jest jako wykonawca rapu patriotycznego, to podkreśla, że kultura hip-hopowa go nie pociąga, a w jego utworach można usłyszeć też elementy rockowe. – W mojej twórczości nie chodzi o to, by się wybić i pokazać szerszej publiczności. Mam swoje wartości, które chciałbym pokazać na zewnątrz ludziom i myślę, że to jest najważniejsze – mówił Sova po swoim wstępie podkreślając, że patriotyzm jest dla niego bardzo dużą miłością do Ojczyzny, pielęgnowaniem jej historii i zabieganiem o jej wolność, o którą walczyli nasi przodkowie. Podczas jego ponad godzinnego koncertu łomżyńska publiczność mogła usłyszeć utwory nawiązujące do żołnierzy narodowego podziemia niepodległościowego oraz polskiej historii.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był występ zespołu Złe Psy, utworzonego przez Andrzeja Nowaka, założyciela i gitarzystę grupy TSA, zaliczanej do prekursorów heavy metalu w Polsce. – Wywodzę się z rodziny o tradycjach wojskowych i dla mnie te dni są bardzo bliskie – powiedział Andrzej Nowak odnosząc się do daty swojego koncertu w Łomży. – To co mam w sobie, mam we krwi dzięki moim rodzicom, dziadkom. Dlatego naszą ukochaną Polskę powinniśmy mieć w sobie, w sercu, w rodzinie, na pomnikach naszych przodków, w podręcznikach historii i to właśnie trzeba przekazywać naszym potomkom – mówił jeden z najlepszych polskich gitarzystów Andrzej Nowak podkreślając, że jeżeli będziemy uczyć się historii, pamiętać o niej i ją wcielać, to będziemy potęgą na świecie tak jak kiedyś. Łomżyńskiej publiczności, wspólnie ze swoim zespołem, wspieranym chórkiem gospel, zaprezentował kilkanaście rockowych utworów ze wszystkich płyt wydanych przez zespół Złe Psy.
Organizację w naszym mieście koncertów patriotycznych z okazji Święta Wojska Polskiego zapoczątkował prezydent Mariusz Chrzanowski. – Ważne jest , aby umieć radośnie świętować oraz pokazywać, że jest się dumnym z bycia Polakiem – podkreślił prezydent Łomży, zapowiadając organizację tego typu wydarzeń także w kolejnych latach.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment