Murowali w “Budowlance”

Murowali w "Budowlance"
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się 9. edycja konkursu “Buduj z Prefbetem Śniadowo”. Liczyła się wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne.

– Ten konkurs jest bardzo ważny w życiu naszego miasta, promuje bowiem kontakt szkół zawodowych z biznesem. – Cieszę się, że w taki sposób upowszechniana jest idea kształcenia zawodowego, które odzyskuje swoją dawną rangę – powiedziała podczas uroczystego otwarcia konkursu “Buduj z Prefbetem Śniadowo” zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, która odpowiada za sprawy edukacyjne w mieście.

Murowali w "Budowlance"

Do rywalizacji przystąpiło sześć szkół z województwa podlaskiego. Każda z nich wystawiła po trzech uczniów, którzy pisali najpierw test z wiedzy ogólnobudowlanej, następnie najlepsi musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami przy murowaniu z bloczków gazobetonowych. – Część teoretyczna nie była trudna, ale trzeba było odpowiednio się przygotować – opowiadał Mateusz Pogorzelski, uczeń CKPiU w Ełku przystąpił również w części praktycznej. W konkursie wzięła udział też Julia Chojnowska, uczennica technikum budowlanego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce. Jak podkreślała budownictwo jest jej pasją. – Bardzo interesują mnie różnego rodzaju budowle, to z czego są wykonane i jak skonstruowane – mówiła.

Najlepiej wypadli: Mateusz Chaberek (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży) oraz Jakub Sobolewski (Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku). Ale jak mówi Kazimierz Duda, kierownik szkolenia praktycznego w “Budowlance” od rywalizacji, ważniejsza jest integracja uczestników. – Tak naprawdę wszyscy są zwycięzcami. Ludzie przyjeżdżają, rozmawiają o budownictwie i nie tylko, to jest główny cel tego wszystkiego – przekonuje.

Murowali w "Budowlance"
Murowali w “Budowlance”

Idea konkursu narodziła się 9 lat temu. Szkoła zacieśniła wówczas współpracę z przedsiębiorstwem Prefbet Śniadowo, które wprowadzało na rynek innowacyjną technologię murowania. – Chcieliśmy promować nową technologię, która polegałan na cienkim murowaniu na tzw. klej. Od tego się zaczęło – wspomina Artur Ciborowski, dyrektor “Budowlanki”. – Propagujemy budowanie w systemie “Śniadowo”, który daje możliwość wybudowania inwestycji z betonu komórkowego. Jest to materiał trwały, bezpiecznym, a jednocześnie przyjaznym dla środowiska – tłumaczy Michał Szczepankowski, dyrektor handlowy Prefbetu Śniadowo. – Konkurs jest jednocześnie szansą dla uczniów, którzy spotykają się z naszą firmą, poznają metody przez nas praktykowane. Młodzież ma możliwość odbywania praktyk zawodowych. Odważę się powiedzieć, że jest to społeczna odpowiedzialność biznesu, aby tworzyć kadrę osób, które będą mogły później znaleźć u nas pracę – kończy Szczepankowski.

Related posts

Leave a Comment