Mural na jubileusz 600-lecia już gotowy [FOTO]

Mural na jubileusz 600-lecia już gotowy [FOTO]

Mural prezentujący orszak Księcia Janusza I powstał przy ul. Giełczyńskiej, na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. Wielkoformatowe malowidło ścienne zostało wykonane przez muralistów z Fundacja RoskoArt w związku z jubileuszem 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.

Kompozycja jest podzielona na dwie grupy, rozdzielone kartuszem z datą nobilitacji i herbem miasta. Grupa po lewej stronie to symboliczne przedstawienie mieszczan łomżyńskich, witających wkraczający do miasta orszak księcia. Ich stroje inspirowane są m.in. akwarelami i szkicami Jana Matejki. Grupa po prawej stronie to orszak Księcia Janusza złożony głównie z rycerzy w zbrojach paradnych z widocznymi herbami mazowieckimi leliwa i nałęcz. Książę otoczony jest pocztowymi z symbolami mazowieckich smoków i orłów takimi, jakimi posługiwał się możnowładca. – Sam mural nie jest dokumentem historycznym, ale inspiracją do zainteresowania się historią – podkreśla Rafał Roskowiński, projektant muralu.

Jeszcze w maju powstanie malowidło nawiązujące do 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i związane z wydarzeniami z 1918 r., które miały miejsce w Łomży. W planach jest także mural upamiętniający Józefa Piłsudskiego. Oba powstaną na ścianach budynków przy ul. Polowej, udostępnionych przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Mural na jubileusz 600-lecia już gotowy [FOTO]”

Leave a Comment