Międzynarodowo na jubileuszu miasta

Międzynarodowo na jubileuszu miasta

Wielki jubileusz Łomży był również okazją do zacieśnienia współpracy miasta z zaprzyjaźnionymi samorządami z kraju i zagranicy. Nad Narew przyjechało łącznie 10 delegacji. Wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji zorganizowanej pierwszego dnia obchodów.

– Jest mi niezmiernie miło, że na nasze zaproszenie odpowiedziało tyle miast partnerskich, bo wszyscy tworzymy jedną wielką rodzinę. (…) W ramach współpracy międzynarodowej, realizujemy wiele ciekawych przedsięwzięć. Ale przez długi czas te relacje ograniczały się wyłącznie do spotkań oficjalnych. W ubiegłym roku zadecydowałem, aby zorganizować Dni Miasta dla mieszkańców i zapraszamy na nie naszych partnerów – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wyrażając nadzieję, że jubileuszowy czas dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, emocji i pozostaną one w pamięci na długie lata.

Podczas kilkudniowego pobytu delegacje brały aktywny udział w jubileuszowych obchodach na Starym Rynku czy muszli koncertowej. Był też czas na na zwiedzanie i poznawanie miasta, rejs gondolą po Narwi czy wspólne grillowanie na Bulwarach Nadnarwiańskich. Ważnym elementem było symboliczne odsłonięcie drogowskazu, z nazwami miast partnerskich i liczbą kilometrów dzielących je od Łomży. Stanął on w porcie przy ulicy Żydowskiej. Jak wszyscy zgodnie podkreślali, drogowskaz ma sprawić, że mimo sporych niekiedy odległości będzie znacznie bliżej…

– Z każdym razem, kiedy tutaj przyjeżdżamy czujemy taką niezwykłą serdeczność. W Łomży są serdeczni ludzie i jest to odczuwalne na każdym kroku – podkreślał Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego na Litwie. Pierwszy raz z kolei nie tylko w Łomży, ale i w Polsce byli Osmond i Niki Malcolm z miasta partnerskiego Muscatine w Stanach Zjednoczonych. – To dla nas wielki zaszczyt gościć na tak szczególnym wydarzeniu – podkreślali. A samo miasto bardzo im się spodobało, urzekła ich przede wszystkim duża ilość kwiatów, spokój i porządek.

Łącznie w jubileuszowych obchodach 600-lecia Miasta Łomża wzięło udział 10 delegacji zagranicznych. Oprócz wymienionych Solecznik i Muscatine nad Narwią gościli przedstawiciele z Lidy (Białoruś), Nowogrodu Wołyńskiego, Kołomyi (Ukraina), Pawlikeni (Bułgaria), Sigtuny (Szwecja), Suboticy (Serbia). Na zaproszenie powiatu łomżyńskiego przyjechali też Niemcy z powiatu Dingolfing-Landau w Bawarii. Swoją obecnością Łomżę zaszczycił Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Nie zabrakło również przedstawicieli z od lat zaprzyjaźnionego miasta na Śląsku Czechowic-Dziedzic.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment