Miasto odnawia pomniki

Miasto odnawia pomniki

Miasto Łomża zawarło umowę na renowację pomników Zygmunta Glogera, Jakuba Wagi oraz Stacha Konwy. Prace mają rozpocząć się na przełomie sierpnia i września, i zakończyć do 30 listopada br. Za kwotę prawie 43 tys. zł wykona je Studio Artystyczno – Konserwatorskie z Bydgoszczy.

Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreśla, że działalność tych trzech postaci, upamiętnionych w przeszłości pomnikami przez mieszkańców Łomży, była niezwykle ważna w historii naszego miasta i regionu. – Misją młodego pokolenia powinno być kultywowanie wartości patriotycznych. Poprzez odnowienie pomników chcemy przypomnieć te osoby łomżyniakom oraz zadbać w ten sposób o tradycję i historię naszego miasta – mówi prezydent. Dodaje, że jest to szczególnie ważne w kontekście 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Zygmunt Gloger to żyjący na przełomie XIX i XX wieku historyk, etnograf i badacz folkloru polskiego. Jego pomnik, autorstwa Ferdynanda Jarocha został odsłonięty 25 sierpnia 1973 roku. Zlokalizowany jest przy ul. Sadowej i ul. Polowej, w pobliżu Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.
Jakub Waga to XIX-wieczny autor „Flory polskiej”, nauczyciel przyrody kształtujący jednocześnie wśród młodzieży postawy patriotyczne, prekursor działalności ekologicznej. Jego pomnik, autorstwa Ferdynanda Jarocha, znajduje się w Parku Miejskim pomiędzy ulicami Nowogrodzką i Wojska Polskiego. Odsłonięty został w 1967 roku
Stach Konwa to żyjący w XVIII wieku bohater kurpiowski, jawiący się jako symbol oporu wobec najeźdźcy legendarny przywódca Kurpiów w czasie walk z wojskami sasko-rosyjskimi. Jego pomnik, znajdujący się u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Wojska Polskiego, został wykonany według projektu Gerwazego Lorinczego. Odsłonięcie monumentu odbyło się w czerwcu 1958 roku.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment