Miasta partnerskie na Dniach Łomży z JBB [FOTO]

Miasta partnerskie na Dniach Łomży z JBB
Przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów przebywali w naszym mieście podczas niedawnych Dni Łomży z JBB. Nad Narew przyjechały delegacje z Gorek (Białoruś), Kołomyi (Ukraina), Solecznik (Litwa), Gusiewa (Rosja) oraz polskich Czechowic-Dziedzic. Oficjalne przywitanie gości odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży. Tam też podpisane zostało porozumienie o współpracy z ukraińską Kołomyją.

Podejmujemy szeroką współpracę międzynarodową, w ramach której realizowanych jest wiele ciekawych przedsięwzięć. Dotychczas te relacje ograniczały się wyłącznie do spotkań bilateralnych. Były oficjalne wizyty, pisane wspólnych projektów, ale brakowało tej integracji. Chcemy zapoczątkować nową tradycję, aby podczas świętowania urodzin miasta odwiedzali nas nasi przyjaciele z innych samorządów – zwracał się do zebranych gości Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Takie spotkania są dobrą okazją do tworzenia nowych pomysłów na dalsze działania. W ramach wspólnych projektów chcemy polepszać komfort życia naszych mieszkańców – dodał. Jego zastępca Agnieszka Muzyk wyraziła nadzieję, że wizyta samorządowców pozwoli nawiązać wiele kontaktów i zaowocuje współpracą w różnych obszarach. Owocnej współpracy życzyła również posłanka Bernadeta Krynicka. Zwracając się do Prezydenta wyraziła zadowolenie, że Łomża wychodzi poza ramy krajowe i szuka partnerów za granicą. – To dobry prognostyk na przyszłość – podkreślała.

Miasta partnerskie na Dniach Łomży

Punktem kulminacyjnym było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Łomżą a Kołomyją. Stosowny dokument parafowali Prezydent Mariusz Chrzanowski oraz mer ukraińskiego miasta Igor Sluzar. W najbliższym czasie oba miasta będą składały wnioski o środki unijne w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Program obejmie dwa projekty. W pierwszym realizowane mają być zadania z zakresu dziedzictwa kulturowego, w drugim zaś z poprawy infrastruktury drogowej. – Środki chcielibyśmy najpierw przeznaczyć na realizację elementów programu rowerowego, następnie przebudowę ulicy Dwornej i montaż nowoczesnych wiat przystankowych – tłumaczy gospodarz Łomży. Ukraińcy, jako liderzy pierwszego etapu mają także swój pomysł. – Chcemy przeprowadzić rewitalizację dawnego placu Piłsudskiego. Odrodzić historię, która zaniedbywana była przez okres komunizmu – powiedział mer Kołomyi.

Miasta partnerskie na Dniach Łomży

Podczas dwudniowego pobytu w Łomży był również czas na zwiedzanie i poznawanie miasta, rejs gondolami po Narwi, wspólne grillowanie na Bulwarach oraz aktywny udział w obchodach Dni Łomży z JBB na Muszli Koncertowej. – Dla nas to zaszczyt, że możemy należeć do tej rodziny, która coraz bardziej się powiększa. To co na dole możemy zrobić w tych relacjach jest czasami o wiele więcej warte niż na najwyższym szczeblu. Bo te relacje na samym dole między ludźmi są najbardziej cenne, szczere i prawdziwe – podsumował wizytę Marcin Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, najstarszego miasta partnerskiego, z którym współpraca trwa już od ponad 24 lat. – Wszystkie drogi do Polski prowadzą przez Łomżę. Są tutaj serdeczni ludzie, to odczuwa się na każdym kroku. Tworzymy wielką rodzinę – powiedział z kolei Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego na Litwie.

 

Źródło: UM

Related posts

Leave a Comment