Mechaniak z tablicą upamiętniającą jego Patrona

Mechaniak z tablicą upamiętniającą jego Patrona

Obchody Święta Niepodległości są jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, od dwudziestu lat noszącej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku uroczystość była wyjątkowa, gdyż w jej trakcie odsłonięto tablicę z wizerunkiem patrona szkoły.

W trakcie uroczystości, dyrektor ZSMiO nr 5 Janusz Kocoń podkreślił, że radość ze stu lat Niepodległej zaakcentowana została m.in. różnymi konkursami, realizacją projektu „Bohater On” oraz spektakularnym udziałem w Akcji Honorowego Krwiodawstwa, którego efektem jest oddanie 100 litrów krwi przez uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i absolwentów. Jednak kulminacyjnym elementem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości było uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Patrona tej placówki, Marszałka Józefa Piłsudskiego, podarowanej przez społeczność szkoły. – Ale do niej dołożyło się kilka innych osób – zaznaczył dyrektor. – To Antoni Sokołowski, który przekazał jako darowiznę medalion wydany po pierwszej wojnie światowej, przedstawiający okres legionowy Józefa Piłsudskiego, na którym znajdują się daty walk legionowych z orzełkiem legionowym oraz znaczkiem legionowym Józefa Piłsudskiego. Może ten medal wygląda staro, ale jest to autentyczna rzecz, która ma być symbolem przeszłości i teraźniejszości – powiedział dyrektor Jacek Kocoń, dziękując również Czesławowi Filipkowskiemu, za cichą pomoc przy wykonaniu tej tablicy. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali przewodniczący samorządu uczniowskiego, przedstawicielka rodziców, dyrektor szkoły jako przedstawiciel rady pedagogicznej oraz reprezentant organu prowadzącego szkołę, czyli Prezydent Miasta.

Podczas uroczystości dyrektor „Mechaniaka” Jacek Kocoń wygłosił wykład na temat tego, co Polacy zrobili z odzyskaną niepodległością przez sto lat. Uczniowie natomiast zaprezentowali refleksyjny montaż poetycko-muzyczny zainspirowany słowami Świętego Jana Pawła II, byśmy „byli mocni mocą wiary, nadziei i miłości”. Jak tłumaczyła wicedyrektor Ewa Fronc-Romaniuk, w opinii współczesnych Polaków św. Jan Paweł II oraz Marszałek Józef Piłsudski przyczynili się do podtrzymania tradycji narodowej w największym stopniu.

– Poprzez ten występ pokazaliście, jak bardzo kochacie swoją ojczyznę, jak bliskie są wam słowa, które zostały dzisiaj wypowiedziane i wyśpiewane. Dziękuję, że wiele elementów z dzisiejszego przedstawienia było z waszej inicjatywy. To pokazuj, że młodzi ludzie są bardzo aktywni i chcą pokazywać i eksponować swoje przywiązanie do barw narodowych i do ojczyzny – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski dziękując społeczności „Mechaniaka” za kultywowanie wartości patriotycznych. Zaprosił także na łomżyńskie obchody Święta Niepodległości i piknik patriotyczny, które odbędą się w niedzielę 11 listopada.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment