Łomżyńskie produkty i wydarzenia ubiegają się o tytuł Podlaskiej Marki

Podlaska Marka

Organizowana od dwóch lat z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych „Seniorada”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” oraz syrop z rokitnika firmy „Szarłat” to wydarzenia i produkt z naszego miasta nominowane do nagrody Podlaska Marka. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie naszego regionu, organizowany nieprzerwanie od 10 lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego.
W każdej z siedmiu kategorii tematycznych (produkt spożywczy, produkt użytkowy, inwestycja, odkrycie, wydarzenie, kultura, społeczeństwo) o głosy Kapituły i tytuł Podlaskiej Marki zabiegają po trzy kandydatury. Dodatkowo, jeden z finalistów otrzyma tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów – wyróżnienie przyznawane kandydaturze, która zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Głosowanie internetowe rozpoczyna się 13 marca br. i potrwa przez trzy tygodnie, do 2 kwietnia. Głosować można za pośrednictwem portalu podlaskamarka.pl. Wśród głosujących internautów rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe, m.in.: kamera GOPRO HERO 4, zegarek sportowy Garmin Forerunner 35 oraz SmartWatch Sony 3 SWR50. Ostateczne rozstrzygnięcie, podobnie, jak werdykt Kapituły poznamy 27 kwietnia br.

„Seniorada” to impreza dla seniorów w mieście, organizowana z takim rozmachem. Za każdym razem gromadzi ok. 500 uczestników. Inicjatywa wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych, przede wszystkim w obszarze aktywności społecznej. Przyczynia się do aktywizacji i integracji międzypokoleniowej. Motywuje do wyjścia z domu. Ważnym elementem imprezy jest propagowanie ruchu i zdrowego stylu życia. Organizatorami „Seniorady” są Prezydent Łomży oraz Łomżyńska Społeczna Rada Seniorów. – Cieszę się, że wśród nominowanych do nagrody znalazła się organizowana przez nas impreza, wpisująca się w prowadzoną przeze mnie politykę senioralną. O tym, jak ważne są dla mnie kwestie dotyczące osób starszych świadczy m.in. powołanie Łomżyńskiej Społecznej Rady Seniorów, z którą wspólnie organizujemy to wydarzenie, czy też uruchomiona w tym roku Łomżyńska Karta Seniora – mówi Prezydent Mariusz Chrzanowski.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przeglądów teatralnych organizowanych w tej części Europy, jak również jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Festiwal jest wizytówką miasta i województwa. Ma już 30-letnią historię. Działa na rzecz wzbogacania wartości humanistycznych i kulturotwórczych. Wieloletnia historia festiwalu to efekt konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży najznamienitsze zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z całego świata. Do tej pory gościło na nim około 350 teatrów z 50 krajów, m.in. z Japonii, Singapuru, Nowej Zelandii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Izraela, Hiszpanii, Włoch, Argentyny. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży. – Jak na miasto średniej wielkości, Łomża jest ewenementem w skali kraju, jeżeli chodzi o liczbę instytucji kultury. Docenienie festiwalu przez kapitułę konkursu, a także inne nominacje (np. filharmonii do Fryderyków) świadczy o ich wysokim poziomie – podkreśla włodarz Łomży.

Syrop z rokitnika powstaje poprzez zagęszczenie częściowo odtłuszczonego soku z owoców rokitnika. Dzięki szczególnym właściwościom odżywczym owoców – duża zawartość witamin B, E, K i C oraz naturalnych przeciwutleniaczy – syrop zalecany jest w celu wzmocnienia odporności organizmu, w profilaktyce zdrowotnej oraz podczas przeziębień i infekcji. Zawarta w owocach rokitnika witamina C jest niezwykle trwała i nie ulega rozkładowi podczas wytwarzania syropu. Można go dodawać do gorącej herbaty zastępując nim cukier i cytrynę lub pić w postaci orzeźwiającego napoju z wodą mineralną gazowaną lub niegazowaną. Stosuje się też jako dodatek do deserów, lodów lub napojów alkoholowych. Jest to pierwszy na rynku polskim syrop z rokitnika. Produkuje go firma Szarłat M. i W. Lenkiewicz sp.j. z Łomży. – Tę nominację odbieram jako docenienie nie tylko samego produktu, ale również firmy, mającej już określoną renomę na świecie. To też pokazuje jak ważna jest współpraca władz samorządowych z lokalnymi przedsiębiorcami w celu rozwoju gospodarczego miasta – dodaje Prezydent Miasta.

Należy podkreślić, że w plebiscycie internautów na Podlaską Markę Konsumentów głosować można tylko na jedną z propozycji.

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment