Łomżyńskie “podstawówki” napiszą listy dla dobra Ziemi

Łomżyńskie "podstawówki" napiszą listy dla dobra Ziemi

Już 11 kwietnia łomżyńskie szkoły przyłączą się do kolejnej edycji jednej z największych ogólnopolskich akcji ekologicznych „Listy dla ziemi”. Uczniowie w listach adresowanych do dorosłych – rodziców, dziadków, opiekunów – namawiać będą do proekologicznych postaw i działań na rzecz natury.
Fundacja Arka, która jest organizatorem przedsięwzięcia, pragnie uwrażliwić Polaków na kwestie dbania o środowisko naturalne dla dobra obecnych, ale też przyszłych pokoleń. Poprzez najmłodszych – dzieci i młodzież, trafić chce do świadomości dorosłych, którzy powinni być odpowiedzialni za dobro planety. – Dzieci są impulsem do podjęcia działań, do tego, by razem zmieniać świat. My dorośli często jesteśmy leniwi i sceptyczni, nie chce nam się, nie widzimy sensu. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – mówi Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej Arka, pomysłodawca akcji „Listy dla Ziemi”.
Pisanie listów będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w palcówkach oświatowych. Listy napiszą dzieci ze Szkół Podstawowych nr 4, 5, 7 i 9. W sumie w Łomży powstać ma około 140 listów. Oznacza to, że tylu dorosłych otrzyma je i po przeczytaniu powinno podjąć proekologiczne działania, takie jak np. segregowanie śmieci, czy zaprzestanie spalania ich w piecach. 140 osób na ok. 60 tysięcy mieszkańców Łomży może wydawać się niewielką liczbą, jednak to od małych kroków zaczynają się wielkie rzeczy.
W akcji „Listy dla Ziemi” od 2013 roku udział wzięło ponad 1000 gmin, przeszło 10 tysięcy gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników. Pokazuje to, że warto przyłączyć się do przedsięwzięcia i wspólnie zadbać o dobro naszej planety.

 

foto: Fundacja Ekologiczna Arka

Related posts

Leave a Comment