Łomżyńskie obchody 1 września

Łomżyńskie obchody 1 września

Punktualnie w samo południe zawyły syreny w całym mieście. 1 września Łomża upamiętniła 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości tradycyjnie już odbyły w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie złożono symboliczne kwiaty i wieńce oraz zapalono znicze.

Obecny na uroczystościach prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że pielęgnowanie pamięci ofiar, które zginęły w walkach za wolność Polski jest obowiązkiem wobec przodków, ale i następnych pokoleń. Hołd poległym podczas II wojny światowej oddali również parlamentarzyści, władze powiatowe, przedstawiciele służb mundurowych, harcerstwa czy organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy grodu nad Narwią. Całość zakończyła krótka modlitwa, którą odprawił kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. prał. Jerzy Abramowicz.

Druga wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Dziś wciąż nie są znane jej wszystkie ofiary. Niektóre źródła podają, że pochłonęła ona życie nawet 72 mln ludzi. Historycy szacują, że w okresie od 1939 do 1945 roku zginęło prawie 6 mln obywateli Polski.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment