Łomżyński mural na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Łomżyński mural na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Mural nawiązujący swoją symboliką do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę powstał na ścianie budynku przy ul. Polowej 35. Do tego celu został on użyczony nieodpłatnie przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Jego wykonawcami są muraliści z Fundacji RoskoArt.

Wielkoformatowe malowidło ma podwójną symbolikę. Pierwsza jest bezpośrednio związana z wydarzeniami z 1918 r. w Łomży i przedstawia zakochanych w sobie dwójkę młodych ludzi Leona Kaliwodę i Halinkę Jarnuszkiewiczównę trzymających się za ręce i patrzących sobie w oczy. Na górze znajduje się szarfa z datami tragicznych śmierci kochanków oraz bluszcz, który do dziś splata ich mogiły, z białymi gołębiami, które symbolizują zarówno Ducha Świętego, jak i miłości oraz pokój. Między postaciami jest cytat z autentycznego rozbrajania Niemców w 1918 r. na podstawie fotografii historycznej. Druga symbolika to porównanie tamtych wydarzeń do współczesności. Jak opisuje autor muralu, dzieło pokazuje, że śmierć Kaliwody i Halinki nie wsiąkła w ziemię nadaremnie. – Duch tamtej wolnej Polski, za którą poległ Kaliwoda, płynie w żyłach ich następców, polskich współczesnych żołnierzy. Miłość i heroizm, poświęcenie dla Ojczyzn i wielkich wartości, jakie zawarte są w słowie Polska, to idea, która przyświeca naszym współczesnym żołnierzom – tłumaczy Rafał Roskowiński.

To nie jedyny mural, który został wykonany w tym roku. Na ścianie Muzeum Północno – Mazowieckiego powstało malowidło związane z 600-leciem nadania Łomży praw miejskich, prezentujące orszak Księcia Janusza I. W drugiej połowie czerwca powstanie kolejne, upamiętniające Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zostanie ono sfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Murale Polskiej Niepodległości.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment