Łomżyński Flis z historyczną wizytą w Gdańsku

Łomżyński Flis z historyczną wizytą w Gdańsku

W niedzielne popołudnie 14 października br. na Motławę wpłynęła historyczna ekspedycja z Łomży. Drewniana barka ŁOMŻYŃSKI FLIS, której armatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Łomżyńska”, zawitała do Gdańska po przebyciu w ciągu 12 dni prawie 700 km, tradycyjnym szlakiem spławnym przez Narew i Wisłę. Wyprawa pn. „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana dla uczczenia jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem.

Jedyna tego typu w nowożytnych dziejach Łomży rzeczna wyprawa, uzyskała patronat honorowy i wsparcie Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego oraz Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w.  Andrzeja Królikowskiego, jak również pomoc rzeczową i finansową kilku lokalnych instytucji, rodzinnych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Partnerem przedsięwzięcia był MOSiR Łomża.

Retmani z Łomży w składzie: kapitan – Wojciech Winko i sternik – Sławomir Kopańczyk, dokonała tego niecodziennego wyczynu płynąc w historyczną podróż drewnianą barką zarejestrowaną pn. „ŁOMŻYŃSKI FLIS”, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastykowych opakowaniach wypełnionych granulatem. Jej dodatkowym atrybutem był żagiel z ponad 100-letnią grafiką mazowieckiej Łomży oraz jej herbem.
Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę do Gdańska. W większości tych miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczeniem przez załogę promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii naszego miasta i pamiątkowej monety.

Łomżę i Gdańsk od czasów historycznego Mazowsza łączył oparty na Narwi i Wiśle szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Również najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku, na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.
W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu mariny między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk Maciejem Buczkowskim, jak również z Prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukaszem Wysockim.
Serdeczne powitanie ŁOMŻYŃSKIEGO FLISA na nabrzeżu, przygotowała również przesympatyczna łomżyńska rodzina Zalewskich, która pomimo przeprowadzki do Gdańska, postanowiła w ten sposób uczcić swoje łomżyńskie korzenie.

 

tekst i foto: LOT “Ziemia Łomżyńska”

Related posts

Leave a Comment