Łomżyńscy policjanci edukują kierowców

Łomżyńscy policjanci edukują kierowców

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży przeprowadzili akcję kontrolno – edukacyjną w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach pod nazwą „EDWARD”. Policyjny punkt stanął przy DK-61 w Marianowie. Ideą tego projektu jest „wizja zero” czyli zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Policjanci z łomżyńskiej „drogówki” dołączyli dziś do projektu pn. EDWARD – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Punkt kontrolno – informacyjny ustawiony został w Marianowie, tuż przy ruchliwej DK-61. Droga ta każdego roku generuje dużą ilość zdarzeń drogowych. Część z nich niestety kończy się tragicznie. Do wspólnych działań zaproszeni zostali ratownicy Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, których zadaniem było prowadzenie krótkiego instruktażu w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Policjanci sprawdzali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących i sposób przewożenia dzieci. Nadzorowali też zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy szczególnie narażeni są na poważne skutki wypadków drogowych. Działaniom przyglądała się młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Marianowie. Policjanci przekazali młodym obserwatorom, a jednocześnie przyszłym kierowcom, ważne informacje dotyczące bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym i zaprezentowali sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie. Uczniowie mieli również okazję porozmawiać o wykonywanym przez policjantów ruchu drogowego zawodzie.

Celem akcji EDWARD jest podniesienie świadomości kierowców dotyczącej problemu jakim jest duża liczba osób zabitych na drogach całej Europy. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych uczestników ruchu drogowego. Główne przyczyny wypadków drogowych pozostają od lat niezmienne, to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 19 września.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i na drodze kierujmy się rozsądkiem. Nie tylko tego jednego dnia!

 

KMP Łomża/KGP

Related posts

Leave a Comment