Łomżyńscy Filharmonicy podwójnie nominowani do FRYDERYKA 2017 [VIDEO]

Fryderyki Łomża

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży ma już na swoim koncie pięć nominacji do tej najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce. Jednak Po raz pierwszy zdarzyło się, by nominowane zostały jej dwie płyty w tej samej edycji “Fryderyków“.
Płyta “Accordiofonica” nagrana ze znakomitym akordeonistą Klaudiuszem Baranem otrzymała nominację w kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca. Została wydana przez firmę Requiem Records, a znalazły się na niej dzieła Józefa Świdra, Bronisława Kazimierza Przybylskiego i Edwarda Sielickiego.
Druga, monograficzna płyta z dziełami wybitnego kompozytora prof. Stanisława Moryto z okazji jubileuszu jego 70. urodzin została nominowana w kategorii Album roku muzyka współczesna. Do współpracy zostali zaproszeni wybitni soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Anna Sikorzak-Olek (harfa) i Stanisław Skoczyński (perkusja).
Warto podkreślić, że na obu płytach znalazły się dzieła skomponowena specjalnie dla Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w ramach programu Kolekcje – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, a wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to: Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową „L’estro Fisarmonico” Edwarda Sielickiego oraz „Suita na orkiestrę smyczkową” Stanisława Moryto.
Warto wspomnieć, że trzy poprzednie nominacje Łomżyńscy Filharmonicy otrzymali za płyty “Requiem” Johna Ruttera (2012), „Saxophone Impressions” (2013) i „Polska Liryka Wokalna” (2014).
Laureatami nagrody FRYDERYKA w ubiegłych latach byli m.in.: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman i Rafał Blechacz.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nominowanych płyt

Źródło: UM Łomża (tekst: Magdalena Goc)

Related posts

One Thought to “Łomżyńscy Filharmonicy podwójnie nominowani do FRYDERYKA 2017 [VIDEO]”

  1. I like this site very much, Its a real nice post to
    read and find info.

Leave a Comment