Łomżyniacy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia

Łomżyniacy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas przepełnionych radością i refleksją spotkań rodzinnych. Tydzień przed Wigilią, w niedzielę 17 grudnia 2017 roku, na Starym Rynku spotkała się wielka łomżyńska rodzina, jaką tworzą mieszkańcy naszego miasta. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem oraz kosztowania wigilijnych potraw.

Tradycją Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej jest jej rozpoczęcie przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju. Ogień z Groty Narodzenia Chrystusa, będący symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei przynieśli harcerze z łomżyńskiego Hufca ZHP, na czele z komendantem hm. Wiesławem Domańskim oraz kapelanem hufca ojcem hm. Janem Bońkowskim. Następnie życzenia mieszkańcom przekazali przedstawiciele parlamentu, władz miasta i powiatu oraz duchowieństwa.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że przed nami piękny okres, jakim jest czas świąt Bożego Narodzenia. Cieszył się, że podobnie jak w latach poprzednich mogliśmy spotkać się na Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej jako mieszkańcy danej wspólnoty, których bardzo dużo łączy. – Niech te święta będą dla nas czasem spokoju, wyjątkowym okresem spędzonym w gronie najbliższych nam osób, wypełnionym miłością, nadzieją i dobrocią. Przed nami też wielki jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Chciałbym, żeby ten następny rok upłynął nam wszystkim w szczęściu, by Łomża nadal się rozwijała, byście Państwo spełniali także swoje osobiste marzenia – mówił Prezydent Łomży, życząc także w imieniu posłów Bernadety Krynickiej i Lecha Kołakowskiego, by te zbliżające się święta i następny rok były dla wszystkich błogosławionym czasem.

Łomża,wiadomości Łomża,wigilia,stary rynek

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zauważył, jak wiele łączy uczestników miejskiej wigilii. Wymienił czas w którym żyjemy, miasto i rynek oraz przekazane przez harcerzy światło pokoju, które jest w pewnym sensie symbolem Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. – To wszystko nas łączy i powoduje, że jesteśmy mieszkańcami tego miasta i czujemy się też za nie odpowiedzialni – mówił ks. bp Janusz Stepnowski. Prezydentowi Miasta i jego zastępcom życzył, aby ich pragnienia i plany dotyczące miasta, były krok po kroku zrealizowane. Mieszkańcom natomiast składał życzenia, aby Dzieciątko, które rodzi się w Betlejem, wprowadziło pokój i nadzieję do ich rodzin.

Obecna na wigilijnym spotkaniu senator Anna Maria Anders podkreślała, że nie możemy pozwolić sobie na podziały i musimy pracować razem dla Polski i dla Łomży oraz nas wszystkich. – Patrzymy na przyszły rok stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Patrzymy naprzód, żeby w Łomży było jeszcze lepiej, by nasza gospodarka była coraz lepsza. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania przyczynią się do tego, aby w niedalekiej przyszłości zechciał tu zainwestować międzynarodowy przedsiębiorca – mówiła senator Anders, życząc wszystkim świąt zjednoczonych w rodzinie oraz szczęśliwego nowego roku, zaś sobie, by mogła częściej gościć w Łomży.

Łomża,wiadomości Łomża,wigilia,stary rynek

Życzenia wszelkiej pomyślności, by dla nikogo nie zabrakło miejsca przy wigilijnym stole oraz by te święta zostały spędzone w gronie najbliższych, rodziny i przyjaciół, a także dużo błogosławieństwa Bożego od Dzieciątka Jezus na świąteczny okres i cały nadchodzący 2018 rok, złożyła Starosta Łomżyńska Elżbieta Parzych. Natomiast w imieniu Rady Miejskiej Łomży życzenia spokoju, radości, spędzenia świąt w gronie najbliższych oraz wszelkiej pomyślności, obfitości i wszystkiego dobrego w przyszłym, jubileuszowym dla Łomży roku, przekazał przewodniczący Wiesław Grzymała.

Ponadto z okazji przypadającej jutro szóstej rocznicy ingresu biskupa Janusza Stepnowskiego, najlepsze życzenia oraz kwiaty w imieniu władz Łomży oraz mieszkańców, ordynariuszowi diecezji łomżyńskiej przekazała zastępca Prezydenta Agnieszka Muzyk.

Po oficjalnych życzeniach ze sceny nastąpił symboliczny gest pojednania, pokoju i przebaczenia, jakim jest łamanie się opłatkiem, będący również okazją do złożenia sobie osobistych życzeń płynących głęboko z serca. Można też było skosztować wigilijnych potraw przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 oraz Burs Szkolnych nr 1, 2 i 3. W autobusie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na wszystkich zziębniętych czekała natomiast gorąca kawa i herbata. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd z klubem Carpe Diem, Damianem Śliwińskim, zespołem Tabor oraz działającymi przy MDK-DŚT Studiem Wokalnym eMDeK i Studiem Piosenki Pop-Art. Łomżyńską Wieczerzę Wigilijną zakończył występ folkowego zespołu Wowakin.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment