Łomża wzbogaci się o murale historyczne [FOTO]

Łomża wzbogaci się o murale historyczne
Już niedługo w przestrzeni miejskiej Łomży zagości nowoczesna sztuka na najwyższym poziomie. Na elewacjach czterech łomżyńskich budynków powstaną wielkoformatowe obrazy – murale, o tematyce patriotyczno-historycznej pod hasłem przewodnim “Ku Niepodległej”. Będą to pierwsze tego typu dzieła w naszym mieście. Prace rozpoczną się pod koniec czerwca, ich zakończenie przewidywane jest na drugą połowę lipca.

– Myślę, że powstanie murali w naszym mieście niewątpliwie przyczyni się do uatrakcyjnienia i poprawy jego wizerunku wśród samych mieszkańców, jak i odwiedzających turystów – mówi o przedsięwzięciu Prezydent Mariusz Chrzanowski. – To także atrakcyjny sposób na zwiększenie świadomości historycznej mieszkańców oraz propagowanie patriotyzmu – podkreśla gospodarz nadnarwiańskiego grodu.

Murale powstaną na elewacjach czterech łomżyńskich budynków. Na największej ze ścian, liczącej 220 m2, przy ul. Wojska Polskiego, powstanie mural odnoszący się do tematyki powstania styczniowego. Obraz będzie nawiązywał do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej. Mural zdobiący ul. Polową będzie przedstawiać postać Jakuba Ignacego Wagi. Autor “Flory polskiej” zostanie sportretowany w otoczeniu młodzieży jako nauczyciel kształtujący w niej postawy patriotyczne. Wśród uczniów znajdzie się także syn Wagi – Władysław, uosabiający aspiracje i niepodległościowe dążenia Polaków. Wielkoformatowe obrazy powstaną również przy ul. Rządowej i dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej. Obraz na budynku przy Rządowej przybliży sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i jego 33. pułk piechoty z bitwy “Cud nad Narwią” w 1920 r. Natomiast na muralu przy muzeum znajdzie się postać Adama Chętnika – etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.


Łomża wzbogaci się o murale historyczne


Łomża wzbogaci się o murale historyczneMurale oraz ich projekty zostaną wykonane przez dr sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego, twórcę Gdańskiej Szkoły Muralu – artystę, malarza, pioniera i legendę polskiego muralizmu. W powstawaniu murali będzie partycypował także mołdawski adept sztuki muralu Radu Dumbrava. W pracach mogą wziąć udział też dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli oraz chętni wolontariusze.

Inicjatywie towarzyszyć będą różnego rodzaju atrakcje, m.in spotkania edukacyjne, warsztaty, prelekcje czy kino plenerowe prezentujące filmy o lokalnej historii. Miasto Łomża planuje także wydać informator przedstawiający powstałe malowidła wraz z historycznym opisem wydarzeń i postaci, których dotyczą.

 

Źródło: UM

Related posts

Leave a Comment