Łomża w rankingach: Bezpieczeństwo 20 i Zaludnienie 49 miejsce

Łomża

Łomża na 20 miejscu w rankingu Bezpiecznych Miast w Polsce i na 49 wśród Miast Najbardziej Zaludnionych.


Najgęściej zaludnioną gminą w Polsce jest podwarszawskie Legionowo – na 1 km2 przypada tam blisko 4 tys. osób. To blisko 1000-krotnie więcej niż w gminie wiejskiej Lutowiska w woj. podkarpackim, która ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju.

Gęstość zaludnienia w Polsce wynosi 123 osoby na 1 km2 i nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny w publikacji „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2017 r.”

Jak wynika z danych GUS, najwyższą gęstością zaludnienia wśród 2 478 polskich gmin odznaczają się gminy miejskie w woj. mazowieckim: Legionowo i Piastów (odpowiednio 3 998 i 3 946 osób na km2). Kolejne sześć gmin, w których na 1 km2 przypada ponad 3 tys. osób, także ma charakter miejski. Cztery spośród nich: Warszawa, Pruszków, Mińsk Mazowiecki oraz Ząbki są położone w woj. mazowieckim, dwie: Świętochłowice i Chorzów – w woj. śląskim.

Najgęściej zaludnioną gminą miejsko-wiejską pozostaje Wołomin w woj. mazowieckim (840 osób na km2). W grupie gmin wiejskich największa wartość wskaźnika przypada na Andrespol w woj. łódzkim (580 osób na km2), Buczkowice w woj. śląskim (573) i Ksawerów w woj. łódzkim (565).

Średnio najmniej osób (poniżej 10) zamieszkuje na 1 km2 w sześciu gminach. W tej grupie jedna jednostka – Nowe Warpno (woj. zachodniopomorskie) ma charakter miejsko-wiejski, pozostałe to gminy wiejskie. Spośród nich gmina Lutowiska w woj. podkarpackim ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju (4 osoby na km2).

Najgęściej zaludnionym powiatem pozostaje powiat pruszkowski w woj. mazowieckim (656 osób na km2), następny jest pow. wodzisławski w woj. śląskim (551 osób na km2). Kolejne powiaty mające gęstość zaludnienia wyższą niż 400 osób na km2 to: mikołowski i będziński, które także są położone w woj. śląskim.

W pow. bieszczadzkim (woj. podkarpackie) występuje najmniejsza gęstość zaludnienia wynosząca 19 osób na km2. Następne w kolejności powiaty mające gęstość zaludnienia mniejszą niż 30 osób na km2 to pow.: sejneński, suwalski i hajnowski w woj. podlaskim (odpowiednio 24, 27, 27 osób na km2).

Miasto na prawach powiatu z najwyższą gęstością zaludnienia to Świętochłowice w woj. śląskim (3 805 osób na km2). Kolejne są: m.st. Warszawa w woj. mazowieckim (3 391) oraz Chorzów (3 291), także należący do woj. śląskiego.

Najmniej osób (poniżej 1000) przypada na 1 km2 w dziesięciu miastach na prawach powiatu, z których cztery: Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Rybnik i Żory są położone w woj. śląskim. Miastem na prawach powiatu o najniższej gęstości zaludnienia jest Świnoujście w woj. zachodniopomorskim (208 osób na km2).

Regionem o najwyższej wartości wskaźnika pozostaje woj. śląskie (370 osób na km2), kolejne są województwa: małopolskie (223) oraz mazowieckie (151). Najniższa gęstość zaludnienia (po 59 osób na km2) występuje w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim.

 

GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA – PEŁNE ZESTAWIENIE OBEJMUJĄCE 2 478 GMIN

Na potrzeby badania wykorzystano 44 wskaźniki pogrupowane w pięciu “wymiarach”: bezpieczeństwo indywidualne, otwartość na innych, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne oraz bezpieczeństwo komunikacyjne. Wśród tych wskaźników, mówił Arak, były m.in. kradzieże, liczba pożarów, ofiary śmiertelne wypadków drogowych, liczba zezwoleń na pracę wydanych dla obcokrajowców, a także liczba kamer miejskich.

W rankingu ujęto 66 miast. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, drugie Kraków, a trzecie Rzeszów. Tuż za podium znalazł się Poznań, a kolejne trzy miejsca (od piątego do siódmego) zajęło Trójmiasto, czyli w kolejności Gdynia, Gdańsk i Sopot. Pierwszą dziesiątkę zamykają Siedlce, Olsztyn i Bydgoszcz.
Z kolei pięć ostatnich miejsc – od 62 do 66 – zajęły: Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Wałbrzych i Włocławek.

I tak w kategorii bezpieczeństwa publicznego pierwsze miejsce zajął Zamość, drugie Biała Podlaska, a trzecie Przemyśl. Warszawa jest dopiero w czwartej dziesiątce.

Policja jest najbardziej skuteczna w Lesznie, Piekarach Śląskich i Nowym Sączu. Ponad 80 proc. sprawców w tych miastach jest wykrywana. Zamość, Łomża, Białystok mają najmniejszą liczbę przestępstw na 1 tys. mieszkańców. Na tysiąc mieszkańców Zamościa “przypada” około 19 przestępstw rocznie.

Najwięcej kradzieży jest w Sopocie, Legnicy i Katowicach. W turystycznym Sopocie to rekordowe 42 kradzieże na tysiąc osób rocznie. Najwięcej kamer monitoringu jest w Szczecinie – 8,5 kamer na kilometr kwadratowy.

W kategorii “Otwartość na innych” na czele jest Nowy Sącz, gdzie pracuje ponad 10 tys. legalnie zatrudnionych na umowę o pracę obcokrajowców, w tym blisko 6 tys. Ukraińców. Ponad tysiąc cudzoziemców prowadzi na terenie tego miasta firmy.

Według raportu miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym a także występuje przemocy domowej i wypadków przy pracy jest Sopot. Druga jest Gdynia, a trzecie Świnoujście.

95 proc. mieszkańców Sopotu jest zadowolonych, że mieszka właśnie w tym mieście, na drugim miejsce jest Słupsk – 93 proc., a na trzecim Żory. Dla Warszawy ten odsetek wynosi 68 proc.

W kategorii bezpieczeństwo komunikacyjne trzy pierwsze miejsca zajęły: Świętochłowice, Grudziądz i Bydgoszcz. Stolica jest na 10. miejscu.

Najlepiej dla bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego jest mieszkać w Rzeszowie lub Warszawie. Trzecie jest Opole, czwarty Poznań. W Warszawie średnie miesięczne wynagrodzenie jest najwyższe – 5 tys. 399 zł.

RANKING BEZPIECZNYCH MIAST

 

Źródło: kurier.pap.pl, samorzad.pap.pl, europolis.pl

Related posts

Leave a Comment