Łomża w pierwszej dziesiątce

Łomża w pierwszej dziesiątce

W najnowszym rankingu prestiżowego Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA Łomża zajęła wysokie 8. miejsce spośród 48 miast na prawach powiatu w kategorii “Wykorzystanie środków unijnych”. To spory awans w porównaniu do poprzednich edycji rankingu, w których byliśmy odpowiednio na miejscu 14. (za lata 2004-2014) oraz 18. (za lata 2011-2013).

Tegoroczny ranking obejmuje wydatki finansowane przez dotacje unijne w latach 2015-2017. W tym okresie w Łomży zrealizowano szereg inwestycji na łączną wartość 128 702 305,14 zł, z czego aż 103 121 647,76 zł pochodziło z dotacji unijnych. Kluczowym przedsięwzięciem jest budowa dwupasmowego przedłużenia ulicy Zawadzkiej do Szosy do Mężenina. Na jego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 15 mln złotych. Wśród ważniejszych zadań realizowanych przez miasto jest także rewitalizacja Parku Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma w Łomży. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 5 mln złotych, w tym niemal 2 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości prawie 10 mln zł możliwa będzie także przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury. Wśród przedsięwzięć znajduje się także wiele mniejszych zadań, które na stałe wpisały się już w coroczne plany inwestycyjne miasta: budowa dróg oraz trasy rowerowe, oświetlenie, place zabaw, boiska, siłownie plenerowe, modernizacja szkół, przedszkoli i żłobków, parków oraz instytucji kultury.

– Miasto ma skonkretyzowane potrzeby inwestycyjne ściśle wynikające z oczekiwań mieszkańców, spójne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Miasta i Programem Rozwoju Miasta. Dzięki konsekwencji, uporowi oraz dobremu planowi działań osiągnęliśmy sukces w pozyskiwaniu dotacji ze środków Unii Europejskiej. – mówi Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Taki wynik bardzo cieszy, ale najważniejsze są dla nas widoczne rezultaty naszych działań. To potwierdza, że miejskie inwestycje są dobrze przemyślane, a ich realizacja przynosi wymierne korzyści mieszkańcom. – Prezydent podkreśla, że nie tylko działania inwestycyjne są ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego miasta, ale również bardzo znaczące w tym zakresie jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na działania społeczne.

“Rankingi Wspólnoty” to przygotowywane rokrocznie przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia o samorządach. Opracowywane są na bazie zestandaryzowanych wskaźników i danych z GUS. Dane do rankingu wykorzystania środków unijnych odnoszą się do dotacji pozyskiwanych przez samorządy i widocznych w ich wydatkach budżetowych. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2015-2017). Pełne wyniki rankingów będą ogłoszone podczas XVI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach w dniach 2-3 października.

 

UM Łomża/tekst: Magdalena Kraszewska

Related posts

Leave a Comment