Łomża stawia na rozwój przedsiębiorczości społecznej

Łomża stawia na rozwój przedsiębiorczości społecznej
Uruchomiony został Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Z tej okazji pod koniec ubiegłego tygodnia w hotelu Belfort w Piątnicy odbyła się dwudniowa konferencja pt. Kierunki rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej w Polsce. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Europartner AKIE – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej podejmowało tematy ekonomii społecznej oraz funkcjonowania i wspierania organizacji pozarządowych w celu rozwijania przedsiębiorczości społecznej.

W seminarium, obok samorządowców, parlamentarzystów, prezesów spółek, marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofa Michałkiewicza wzięła udział Zastępczyni Prezydenta Miasta Łomża Agnieszka Barbara Muzyk, która podjęła temat wsparcia samorządu terytorialnego w rozwoju organizacji pozarządowych.Ekonomią społeczną zajmowałam się jeszcze zanim rozpoczęłam pracę w Urzędzie Miejskim w Łomży, wtedy robiłam to w zakresie akademickim. W pierwszym miesiącu mojej pracy jako Zastępca Prezydenta Miasta Łomża, zaczęły zgłaszać się do mnie osoby, które wskazały mi, jak mało dzieje się w aspekcie ekonomii społecznej w naszym mieście. Odnalazłam w tej dziedzinie wiele niezagospodarowanych obszarów i od tamtego momentu do dziś stale wdrażam działania, które mobilizują najsłabszych – mówiła Agnieszka Muzyk.- Dziś w Łomży działają liczne Rady Społeczne i organizacje pozarządowe. W moim mniemaniu, gdy nie ma organizacji pozarządowych, nie ma społeczeństwa obywatelskiego. Jeśli natomiast nie ma społeczeństwa obywatelskiego, to tak naprawdę nie ma demokracji. Ten skrót myślowy, który Państwu przedstawiałam, jest daleko posunięty, jednak mam nadzieję, że dzięki niemu zobrazowałam Państwu, jak ważne jest wspieranie ekonomii społecznej i działań zmierzających do rozwoju organizacji pozarządowych i przedsiębiorczości społecznej w naszym mieście – zastępca Prezydenta Łomży.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, posiadamy środki unijne, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski. W związku z tym istnieje możliwość wsparcia organizacji pozarządowych, które aktywizują bezrobotnych, czy też przedsiębiorców chcących tworzyć organizacje i stowarzyszenia, dla mobilizowania najsłabszych i zmniejszania bezrobocia w regionie – powiedział Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. Podczas seminarium wspomniał również, że, ponad 20 mln zł przewidziano na bezzwrotne dotacje na tworzenie miejsc pracy w stowarzyszeniach i fundacjach, które działają na terenie województwa podlaskiego. Co więcej Bank Gospodarstwa Krajowego również przeznaczy podobną kwotę na pożyczki dla tych organizacji na zakup sprzętu i wyposażenie miejsc pracy. Zdaniem prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Pawła Backiela czas, który obecnie trwa jest najlepszym na rozwój organizacji pozarządowych w naszym regionie.Warto z tego czasu skorzystać, by z jednej strony zaktywizować bezrobotnych, czy tych z mniejszymi szansami na rozwój, a z drugiej strony zadbać o wzrost gospodarczy naszego regionu – mówił prezes Backiel.

Osoby, które są zainteresowany projektem wspierania rozwoju przedsiębiorczości społecznej mogą zgłaszać się do Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży przy ul. Polowej 45 (ośrodek NOT).

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment