Łomża przyjazna rodzinom

Łomża przyjazna rodzinom

Ponad 620 urodzeń odnotowanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Łomży, 270 wydanych wyprawek dla noworodków i prawie 290 wypłaconych gminnych jednorazowych świadczeń z tytułu urodzenia się dziecka – to dane za pierwszych sześć miesięcy bieżącego roku. W całym ubiegłym, USC odnotowało 1077 urodzeń, a z samorządowego becikowego w wysokości 500 zł skorzystało 520 osób.

– Powyższe dane pokazują, że w Łomży rodzi się coraz więcej dzieci – zauważa Prezydent Mariusz Chrzanowski. Jego zdaniem wpływ na to ma przede wszystkim przyjazny klimat dla rodzin, jaki został stworzony przez władze rządowe i samorządowe. – Oprócz naszej samorządowej wyprawki i becikowego, jest też rządowe świadczenie 500 Plus, z którego tylko w tym roku do 4257 łomżyńskich rodzin trafiło 18,7 mln zł – informuje Prezydent Miasta. W ubiegłym roku przez dziewięć miesięcy funkcjonowania programu w naszym mieście wypłacono w sumie 54,5 tys. świadczeń, a przez połowę 2017 roku było ich 37,5 tysiąca.

Wzrost liczby urodzeń, to też nowe wyzwania przed samorządem. – Chcemy rozwijać bezpieczne place zabaw dla najmłodszych, ale przede wszystkim zapewnić też im właściwą opiekę. Dlatego w perspektywie kilku lat rozważamy utworzenie kolejnego przedszkola – informuje Prezydent dodając, że najlepszą lokalizacją dla tego typu placówki byłby rejon ulic Kazańskiej i Sybiraków, gdzie prężnie rozwija się nowe osiedle mieszkaniowe. Dotychczasowe nabory pokazują bowiem, że rodzice najchętniej wybierają przedszkola położone najbliżej ich domów. Te znajdujące się na obrzeżach miasta cieszą się mniejszą popularnością. Obecnie w przedszkolach publicznych prowadzonych przez samorząd Łomży jest zabezpieczonych ponad 1300 miejsc, zaś prawie 550 osób mogą przyjąć oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych.

Przypominamy, że wnioski na świadczenia wychowawcze 500 Plus przyjmowane są w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia, ul. Polna 16, w godzinach 7:30-15.30. Również wnioski o samorządowe becikowe należy składać w powyższym wydziale Urzędu Miejskiego, nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka. Natomiast wyprawkę dla noworodka, którą w tym roku stanowią kocyki z logo miasta i napisem „100% szczęścia” (w przyszłym roku będą specjalne kocyki na 600-lecnie nadania praw miejskich dla dzieci urodzonych w 2018 r. oraz mała niespodzianka), mieszkańcy Łomży, których dziecko przyszło na świat w łomżyńskim szpitalu, mogą odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas nadawania dziecku numeru Pesel i meldowania go w Łomży. Osoby mieszkający w naszym mieście, których dzieci urodziły się w innej miejscowości, wyprawki otrzymają w Wydziale Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego (pok. 122), po okazaniu dokumentu potwierdzającego nadanie dziecku numeru Pesel.

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment