Łomża po raz kolejny będzie teatralną stolicą Polski

Łomża po raz kolejny będzie teatralną stolicą Polski

Już za nieco ponad tydzień, w dniach od 6 do 9 czerwca, odbędzie się w Łomży 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Walizka”. Myślą przewodnią tegorocznego wydarzenia będą przemiany, jakie dokonały się w ostatnim czasie w teatrze lalkowym. Szczegóły zostały przedstawione podczas konferencji prasowej zorganizowanej w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora.

– “Walizka” jest impreza kulturalną, na którą z niecierpliwością czekamy już od momentu jej zakończenia. Dzięki festiwalowi nasze miasto znane jest nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami – mówił uczestniczący spotkaniu z mediami prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodał, że Miasto Łomża wspiera festiwal i każdego roku przeznaczane kwoty na jego organizację są coraz większe. W tym dofinansowanie wyniosło 35 tys. zł, w ubiegłym 20 tys. zł, zaś w 2016 r. 19 tys. zł. – Uważam, że jest to dobry kierunek promocji naszego miasta – podkreślał włodarz.

Festiwal mający już ponad trzydziestoletnią historię jest znakiem rozpoznawczym grodu nad Narwią i każdego roku przyciąga znakomitych artystów z Polski i ze świata. Nie inaczej będzie i w tym roku. – Spodziewamy się ponad 200 gości – mówił dyrektor TLiA w Łomży, Jarosław Antoniuk. Spośród 110 zgłoszeń jakie napłynęły, zostało wybranych 14 zespołów konkursowych z różnych zakątków świata. Wśród nich są teatry transgraniczne z Rosji czy Białorusi, ale także z USA, Argentyny i Islandii.

– Program zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Myślą przewodnią tegorocznego festiwalu są przemiany, czyli transgresje dokonujące się we współczesnym teatrze lalkowym. Wciąż jeszcze przez niektórych jest on postrzegany jako teatr dla dzieci, bardzo tradycyjny. Tak jednak już nie jest, bo teatr lalkowy zmienił zupełnie swoje oblicze. Dziś to teatr artystyczny, teatr mądry, ideowy, który podejmuje bardzo ważne tematy, a przede wszystkim teatr, który poszukuje również formy. I pod tym kątem dokonywaliśmy selekcji zespołów, które wystąpią w tym roku – tłumaczył dyrektor.

Spektakle będą odbywały się w sześciu miejscach. Oprócz desek TLiA, będą pokazywane jeszcze w MDK-DŚT, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich oraz frontonie katedry św. Michała Archanioła, na ulicy Farnej i Starym Rynku – tam zobaczymy spektakle offowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Jak zapowiada Jarosław Antoniuk ciekawy występ szykuje m.in. amerykańska grupa Bread&Puppet Theatre. – Ten teatr mówi współczesnym językiem o sprawach, które nas dotyczą. Jest to kwintesencja tego co w ostatnich latach działo się na świecie, między innymi eksodus ludności z Bliskiego Wschodu do Europy – zdradza szczegóły przedstawienia “Basic byebye”.

Program 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Walizka” jest dostępny na stronie internetowej TLiA w Łomży: www.teatrlomza.pl.

 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Łomża po raz kolejny będzie teatralną stolicą Polski”

Leave a Comment