Łomża pamięta o Żołnierzach Wyklętych

W czwartek 1 marca odbyły się łomżyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956. Następnie przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu, wojska, harcerzy, łomżyńskich szkół i uczelni, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

Od rana w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” trwała akcja „Namioty Wyklętych”, organizowana przez stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej. Celem wydarzenia było przybliżenie postaci lokalnych bohaterów, którzy prowadzili działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. O tamtych czasach opowiadali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej.
Wieczorem w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, po której ulicami miasta przeszedł V Łomżyński Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez środowiska narodowo – patriotyczne.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Ustanowienie święta na 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści zamordowali siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jego prezesa, podpułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment