Kolejny mural w Łomży

Kolejny mural w Łomży

Józef Piłsudski gwiazdą popkultury? Ukrywanie się przed wrogami, zmiana wyznania, ślub z wcześniejszą mężatką… a obok tego troska o sprawy państwa, oddanie. Patriota, bohater, mąż stanu. Projekt „Piłsudski w Łomży” to pomysł na zainspirowanie młodzieży postacią Marszałka, poznanie jego życia osobistego, a przez nie realiów historii, oraz odkrycie bliskich związków Piłsudskiego z Łomżą i doprowadzenie do wspólnego stworzenia muralu upamiętniającego największego bohatera polskiej niepodległości.

Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 20 uczniów z dziesięciu łomżyńskich szkół, którzy stworzą mural pod okiem i przy profesjonalnym wsparciu muralistów z Fundacji RoskoArt.

Malowanie muralu poprzedzą edukacyjne warsztaty artystyczno-historyczne.
– 15 maja o godz. 17.00 dr Rafał Roskowiński poprowadzi wykład dotyczący genezy Street Art-u, historii światowego i polskiego muralizmu oraz estetyzacji przestrzeni miejskiej.
– w dniach 21-22 maja młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach praktycznych malowania i wycinania szablonów muralowych: postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa oraz odbijania ich w przestrzeni miejskiej.
– 25 maja o godz. 17.00 rozpocznie się graffiti jam, czyli akcja malowania małych murali na specjalnie przygotowanych do tego celu płytach. Graffiti jam odbędzie się na terenie skate parku na os. Konstytucji 3 Maja by przyciągnąć duże grono młodzieży mieszkającej w okolicznych blokach.
W tych dniach będą trwały także warsztaty historyczne, prowadzone aktywizującą metodą spaceru po Łomży. Uczestnicy będą spacerować z dwojgiem historyków z Muzeum Północno-Mazowieckiego i odwiedzą miejsca związane z lokalną historią i dotyczące odzyskania niepodległości.
Malowanie głównego muralu rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Mural przedstawiający Józefa Piłsudskiego powstanie na ścianie bloku przy Pl. Niepodległości 15.
Młodzież będzie miała szansę malowania muralu w dolnych partiach ściany (bez wchodzenia na rusztowania), wyżej pracę wykonają profesjonalni muraliści z Fundacji RoskoArt.

Całość prac i warsztatów finansowana jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Murale Polskiej Niepodległości, do którego wniosek przygotował Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych. Pieniądze na realizacje otrzymało dziesięć instytucji z całego kraju.

 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Kolejny mural w Łomży”

  1. michu

    Nie za bogato z tymi muralami w Łomży?

Leave a Comment