Kolejni podlascy Terytorialsi przysięgają służyć Ojczyźnie

Kolejni podlascy Terytorialsi przysięgają służyć Ojczyźnie

W najbliższą sobotę 200 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży przysięgę wojskową podczas uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie. W tym dniu szeregi brygady powiększą się też o 50 żołnierzy rezerwy, którzy zakończą szkolenie wyrównawcze.

W Wysokiem Mazowieckiem uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 na placu przy ul. Kościelnej 2. Przysięgę złożą żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty, w którego rejonie odpowiedzialności leży powiat wysokomazowiecki, oraz żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku. Po defiladzie złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem dowódcy 6 Wileńskiej Brygady AK kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar” i Jego Żołnierzy.

Druga przysięga zacznie się o godz. 14:00 na terenie Zespołu Szkól Ogólnokształcących przy ul. Konopnickiej 16 w Zambrowie. Tutaj przysięgać będą pododdziały 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży oraz 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk. Tuż po uroczystości delegacje złożą wiązanki pod Dębami Pamięci upamiętniającymi dwóch oficerów poległych w zbrodni katyńskiej i pod tablicą pamiątkową Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W każdej z miejscowości odbędą się pokazy sprzętu i wyposażenia Terytorialsów oraz służb mundurowych.

Przysięga wojskowa jest ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 11 maja. Po zaprzysiężeniu żołnierze rozpoczną cykl szkolenia trwający trzy lata, po którym przejdą certyfikację gotowości.

Kolejne szkolenia ochotników odbędą się w terminach 23 czerwca – 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

Najlepsi Terytorialsi mogą liczyć na udział w m.in. kursach instruktorskich prowadzonych przez byłych Specjalsów, szkoleniach operatorów dronów uderzeniowych czy kursach oficerskich.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

Służbę w brygadzie pełnią żołnierze zawodowi i żołnierze OT z województwa podlaskiego. Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa podlaskiego jest chęć działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa „Małym Ojczyznom”.

 

DWOT

Related posts

One Thought to “Kolejni podlascy Terytorialsi przysięgają służyć Ojczyźnie”

  1. fghjkl

    Czołem Wielkiej Polsce

Leave a Comment