Kamienie Stolpersteine również w Łomży

Kamienie Stolpersteine również w Łomży

Dwa kamienie, upamiętniające żydowską rodzinę mieszkającą w Łomży, zamordowaną przez niemieckich nazistów w czasie drugiej wojny światowej, zainstalowane zostały w niedzielę w naszym mieście. Inicjatorem przedsięwzięcia był Bruce Berwald, mieszkający w Stanach Zjednoczonych potomek rodziny Katz. Kamienie z mosiężnymi tabliczkami zamontowane zostały w nawierzchni ciągu pieszego, w pobliżu ich dawnego miejsca zamieszkania przy ul. Długiej.

Instalacja kamieni Stolpersteine, czyli tabliczek z wyrytymi nazwiskami mieszkańców miasta, jest inicjatywą artysty Guntera Deminga, mającą na celu upamiętnienie ofiar nazizmu. W Europie realizowana jest od połowy lat 90. XX wieku, a od kilku lat można je zobaczyć również w Polsce. Każdy kamień posiada mosiężną tabliczką z imieniem, nazwiskiem, datami życia i okolicznościami śmierci przypominając o jednej ofierze niemieckiego nazizmu. Na tych łomżyńskich widnieją napisy: „Tu mieszkał Jacob Katz ur. w 1883 roku, zamordowany 1943 w warszawskim getcie” oraz „Tu mieszkała Rose Kabakeris Katz, zamordowana 1941 w słonimskim getcie”.
– Moja mama bardzo kochała to miasto. W domu, który tutaj się znajdował, mieszkało piętnaścioro dzieci z rodziny Katz, a moja mama była jedynym dzieckiem rodziców, których tu dziś upamiętniamy. Dziękuję Miastu Łomża, że dało nam taką możliwość – powiedział wzruszony David Berwald, który wspólnie z rodziną przybył do Łomży ze Stanów Zjednoczonych specjalnie na wmontowanie kamieni.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment