Kadencja prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wysoko oceniona przez “Wspólnotę”

Kadencja prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wysoko oceniona przez "Wspólnotę"

Łomża znalazła się na 8. miejscu wśród 48 miast na prawach powiatu rankingu “Sukces Kadencji”, organizowanego przez prestiżowe Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”. To ogromny awans w porównaniu do poprzedniej kadencji. Wówczas gród nad Narwią został sklasyfikowany na 37. pozycji. Na całość rankingu składały się poszczególne podkategorie, w tej dotyczącej “sukcesu społecznego” miasto uplasowało się tuż za podium. Poprzednio była to 29. lokata.

– Mijające cztery lata to okres, w którym wspólnie ze swoimi współpracownikami podejmowałem wiele inicjatyw, mających na celu poprawę życia mieszkańców w mieście. W tym celu powołałem społeczne rady seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz młodzieży. Wsłuchując się w ich głos mogłem podejmować działania często niedostrzegalne z funkcji urzędnika, a bardzo ważne dla poszczególnych środowisk – podkreśla prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który jest również pomysłodawcą wprowadzenia samorządowego becikowego wraz z wyprawką dla noworodka oraz Karty Seniora, z której korzysta już ok. 5,5 tys. osób. Daje ona możliwość dostępu do wielu ulg i przywilejów, m.in. bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie miasta. Wymienione działania prospołeczne pokazują, jaki postęp zrobiło miasto w przeciągu kilku ostatnich lat. Ranking “Wspólnoty” sklasyfikował je na 4. miejscu w podkategorii “sukces społeczny”. W poprzedniej kadencji Łomża była notowana na 29.

Obecna kadencja upływa też pod znakiem rekordowej liczby inwestycji drogowych. Tych strategicznych z punktu widzenia komunikacyjnego (np. ulica Sikorskiego czy Szosa Zambrowska), ale również tych mniejszych osiedlowych, jak chociażby Piaski i Podleśna na os. Maria. Rozwinęła się infrastruktura sportowa, a sztandarowym przedsięwzięciem jest nowa hala przy Szkole Podstawowej nr 7. Przez 4 lata nie brakowało inwestycji w oświacie. Remont i modernizację przeszło wiele szkół i przedszkoli, niektóre z nich czekały na to przez kilka dekad. Ruszyło budownictwo socjalne, a pierwszy od dziesięciu lat budynek z 56 mieszkaniami powstał przy ul. Kamiennej. Dach nad głową znalazły tam osoby najbardziej potrzebujące z różnego rodzaju dysfunkcjami. To jedne z głównych przedsięwzięć, które uwzględniła “Wspólnota” w swoim rankingu. Dały one awans miastu w podkategoriach “sukces infrastrukturalny” z 18. na 12. miejsce i “sukces finansowy” z 45. na 6., przyczyniając się do pierwszej “ósemki” rankingu “Sukces Kadencji”.

– Tam, gdzie było to możliwe, starałem się pozyskiwać fundusze zewnętrzne, by realizowane zadania jak najmniej obciążały miejskie finanse. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie racjonalna gospodarka miejskimi finansami, która pozwoliła zrobić nam tak wiele, zachowując przy tym zadłużenie budżetu miasta na bezpiecznym poziomie – mówi Mariusz Chrzanowski. Dodaje, że do wysokich wyników przyczynili się przede wszystkim mieszkańcy, którzy wspierali realizowane inicjatywy, a często jak zaznacza “wręcz je inspirowali”. – Możemy wspólnie być dumni z Łomży – podsumowuje włodarz grodu nad Narwią.

Ranking “Sukces Kadencji” to przygotowywane co 4 lata przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia samorządów. Opracowywane są na bazie zestandaryzowanych wskaźników i danych z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów i innych źródeł. Jak informuje redakcja ma on na celu pokazanie, którzy samorządowcy najlepiej radzili sobie w mijającej kadencji. Warto jeszcze odnotować, że w najnowszym rankingu “Wspólnoty” nasze miasto zajęło 8. miejsce spośród miast na prawach powiatu w kategorii “Wykorzystanie środków unijnych”.

 

UM Łomża

Related posts

2 Thoughts to “Kadencja prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wysoko oceniona przez “Wspólnotę””

  1. czytelniczka

    No i co na to PiSowcy?

  2. sasin

    I tak PiS wygra wybory w Łomży.

Leave a Comment