JUŻ JUTRO! Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich [VIDEO]

JUŻ JUTRO! Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich [VIDEO]

Już jutro przypada 600. rocznica nadania Łomży praw miejskich. Z tej okazji na mieszkańców czeka wiele atrakcji w postaci m.in. koncertów, średniowiecznego obozowiska rycerskiego i jarmarku oraz historycznych rekonstrukcji. Tego typu wydarzeniu zawsze towarzyszą bardziej oficjalne elementy, jak uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Msza święta w intencji Miasta. Transmisję na żywo z wszystkich wydarzeń można będzie obejrzeć na miejskich profilu na facebooku.

Eucharystia odprawiona zostanie w piątek 15 czerwca o godz. 10:00 w Katedrze Łomżyńskiej. Będzie jej przewodniczył  Ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, a homilię wygłosi Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Nabożeństwo poprzedzi poświęcenie odnowionej figury Chrystusa niosącego krzyż, ufundowanej przed laty przez mieszkańców Łomży. Po Mszy św. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich na ul. Sadowej będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie, obok okolicznościowego wystąpienia Prezydenta Łomży i zaproszonych gości, będzie miało miejsce nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łomży prof. dr hab. Kazimierzowi Pieńkowskiemu, który był współtwórcą i pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

W tym samym czasie Stary Rynek zamieni się obozowisko rycerskie ze stoiskami historycznymi, a o godz. 15:00 rozpoczną się inscenizacje związane z rekonstrukcją nadania praw miejskich naszemu miastu, które potrwają do godz. 20:00. W międzyczasie, o godz. 17:00, w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, objęty honorowym patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wezmą w nim udział: skrzypaczka Katarzyna Duda, klarnecista Kornel Wolak z Kanady, tenor Jacek Szymański, a także chóry z naszego miasta.

Już po zmroku, o godz. 22:00, na fasadzie Ratusza wyświetlony zostanie video mapping, prezentujący historię Łomży. Można go będzie zobaczyć również w sobotę 16 czerwca w godzinach 21:00-24:00.

Na jubileuszowe uroczystości władze Łomży zaprosiły około 400 specjalnych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz rządowych, parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, honorowi obywatele Łomży, władze miast partnerskich oraz honorowi obywatele naszego miasta. Wiemy, że prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentował Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Spodziewana jest również wizyta Magdaleny Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która jest absolwentką łomżyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Z uwagi na obrady sejmu, w pierwszej części obchodów udziału nie wezmą posłowie.

Atrakcji nie zabraknie również w kolejnych dwóch dniach. W sobotę na muszli przy ul. Zjazd od godz. 17:00 planowany jest koncert „My z Łomży”, w trakcie którego wystąpią artyści z naszego miasta: Michał Sawicki, BKStep, Bębniarnia, EMDEK, POPART, Irmina i Leczsami, Adam Kalinowski, Mateusz Kurkowski oraz Jula. Tego dnia gwiazdą wieczoru będzie legenda polskiego rocka, zespół Perfect, który na sennie pojawi się około godz. 22:00.

Niedziela rozpocznie się na łomżyńskich bulwarach, gdzie w godz. 14:00-16:00 stanie miasteczko Prymat i JBB. W kulinarnej ciężarówce dowodzonej przez Roberta Sowę, będzie można uzyskać praktyczne porady grillowe. Nie zabraknie również konkursów za atrakcyjnymi nagrodami. O godz. 17:00 na muszli koncertowej rozpocznie się gala muzyki rozrywkowej, w trakcie której wystąpią: Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk, Exaited, Piękni i Młodzi. Galę zakończy występ grupy Boys, która na scenie pojawi się około 22:30.

Warto dodać, że zarządzeniem Prezydenta Łomży, w dniach 15, 16, 17 czerwca komunikacja miejska na terenie administracyjnym Miasta Łomża będzie bezpłatna. Ponadto osoby zarejestrowane w systemie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej od 15 do 17 czerwca będą mogły wypożyczać rowery za darmo.

Na wszystkie wydarzenia mieszkańców Łomży serdecznie zaprasza Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Zależy mi na Państwa obecności. To wspólne święto: ważne, doniosłe i radosne dla nas – łomżan, dla każdego, komu Łomża jest bliska. Niech te dni dostarczą nam wszystkim wielu pozytywnych wrażeń oraz emocji i pozostaną w naszej pamięci na długie lata – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

 

PROGRAM:

15 czerwca 2018 (piątek)
godz. 9:45 – Poświęcenie figury Chrystusa niosącego krzyż (plac przed kościołem pw. św. Michała Archanioła w Łomży)
godz. 10:00 – Msza święta w intencji Miasta pod przewodnictwem Ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce (kościół pw. św. Michała Archanioła w Łomży – Katedra Łomżyńska)
godz. 10:00-20:00 – obozowisko rycerskie (Stary Rynek)
Stoiska historyczne: rybak, bursztynnik, garncarz, kowal, bartnik (pszczelarz), kolczużnik, cieśla, szewc, zbrojownia, tekstylne – wyrób elementów strojów średniowiecznych, luceta – wykonywanie ozdobnych wykończeni strojów, pasków tekstylnych i sznureczków, szczytnik – wyrób tarcz średniowiecznych, rymarz – wykonywanie elementów skórzanych jak paski, kaletki, sakiewki, ogródek animacyjny dla najmłodszych, gry i zabawy średniowieczne ruchowe i planszowe.
godz. 12:00 – Uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży (sala widowiskowa Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży)
godz. 15:00-20:00 –  Rekonstrukcja nadania Łomży praw miejskich (Stary Rynek)
– przyjazd księcia Janusza I wraz z dworem, akt nadania
– Sąd książęcy na zwierzęciem
– Pokaz Sbandieratori – żonglerka flagami
– Legenda o nadaniu herbu miasta Łomża
– Pokaz tańca
– Sąd książęcy
– Turniej rycerski
– Zakończenie programu, książę opuszcza rynek miejski
godz. 17:00 – Uroczysty koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (Katedra łomżyńska)
godz. 22:00 – Projekcja video mappingu na fasadzie Ratusza (Stary Rynek)

16 czerwca 2018 (sobota)
godz. 17:00 – 19:00 – Koncert My z Łomży cz. I: Michał Sawicki, BKStep, Bębniarnia, EMDEK, POPART, Irmina i Leczsami (Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd)
godz. 19:00 – 22:00 – Koncert My z Łomży cz. II: Adam Kalinowski, Mateusz Kurkowski, Jula (Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd)
godz. 22:00 – Występ gwiazdy wieczoru – zespołu Perfect (Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd)
godz. 21:00 – 00:00 – Projekcja video mappingu na fasadzie Ratusza (Stary Rynek)

17 czerwca (niedziela)
godz. 14:00 – 16:00 – Rodzinne grillowanie (Port Łomża – Bulwary nad Narwią)
godz. 17:00 – 22:30 – Gala muzyki rozrywkowej: Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk, Exaited, Piękni i Młodzi (Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd)
godz. 22:30 – Występ gwiazdy wieczoru – zespołu Boys (Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd)

 

W dniach 15, 16, 17 czerwca komunikacja miejska na terenie administracyjnym Miasta Łomża będzie bezpłatna.
Osoby zarejestrowane w systemie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej od 15 do 17 czerwca będą mogły wypożyczać rowery za darmo.

 

UM Łomża

Related posts

5 Thoughts to “JUŻ JUTRO! Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich [VIDEO]”

 1. sytek

  Będzie się działo i będzie zabawa :)))))))))))))

 2. szoferek

  Igrzyska i chleb dla ludu

 3. Sylwia

  Fajnie że ostatnio jest tyle imprez w naszym mieście.

 4. Czytelnik

  Szkoła tylko że długi rosną

 5. Stefan Burczymucha

  Dno i wodorosty.

Leave a Comment