Jubileuszowa wymiana doświadczeń po niemiecku

Jubileuszowa wymiana doświadczeń po niemiecku

W Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie projektów edukacyjnych realizowanych przez łomżyńskie szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne z okazji jubileuszu ubiegłorocznego 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Inicjatorem przedsięwzięcia było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Łomża. Pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w projektach w imieniu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wręczył jego zastępca Andrzej Stypułkowski.

Projekty realizowane były od czerwca do grudnia ubiegłego roku. W pierwszym pt. “Wie die Jugend Łomża sieht” czyli “Jak młodzież postrzega Łomżę” uczestniczyli uczniowie łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu uczniowie przy wsparciu nauczycieli opracowali biuletyn promujący Łomżę zawierający informacje o mieście i jego historii. – W biuletynie zawarliśmy takie obszary tematyczne jak informacje ogólne, historia miasta, kultura, gastronomia, sport, edukacja, znani i lubiani z Łomży – przekazują koordynatorki projektu z “Wety” Sylwia Makowska i Justyna Szewczyk. Teksty w języku niemieckim i polskim wzbogacone zostały autorskimi zdjęciami uczniów, nauczycieli oraz osób zaprzyjaźnionych ze szkołami. Warto dodać, że biuletyn zostanie wydany przez Urząd Miejski w Łomży i będzie służył jako materiał promocyjny miasta.

W drugim projekcie udział wzięło 14 łomżyńskich szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych to “600 pocztówek na 600lecie nadania Łomży praw miejskich”. Do uczestnictwa zostało zaproszonych 15 szkół z zagranicy (m.in. Niemiec, Chorwacji, Grecji czy Rosji) Głównym zadaniem było wysłanie pocztówek w języku niemieckim, został również nakręcony film promocyjny o Łomży. – Dzięki uczestnictwu w projekcie mogliśmy nawiązywać kontakty z rówieśnikami z Niemiec. Na początku wysyłaliśmy sobie pocztówki z informacjami o nas, a na zakończenie nagraliśmy specjalny filmik. Było to dla nas ogromne doświadczenie – opowiadała Martyna Święcka, uczennica 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 7. – Nasze kartki spotkały się z wielkim entuzjazmem. Wymiana jest dalej kontynuowana, a kontakty, które nawiązaliśmy zostaną na całe lata – dzielił się z kolei swoimi przemyśleniami Stanisław Świerżewski, trzecioklasista z Katolickiego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia mającego na celu upamiętnienie wielkiego jubileuszu nadania Łomży praw miejskich było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Łomża. – Naszym celem jest promowanie nauki języka niemieckiego w różnych formach. Prowadzimy między innymi szkolenia, organizujemy konkursy i realizujemy projekty. Te przedsięwzięcie doskonale wpisało się w ubiegłoroczne święto grodu nad Narwią – mówi Iwona Czaplicka, prezes stowarzyszenia zrzeszającego ok. 50 nauczycieli z Łomży i regionu. Projekty odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego.

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment