Jubileuszowa “Walizka” zamknięta

Jubileuszowa "Walizka" zamknięta

Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Walizka”. Spośród 14 konkursowych przedstawień najwyżej oceniona została “Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” Theatre Karlsson Haus z Sankt Petersburga.

– jedyny aktor, który wystąpił w tej sztuce otrzymał czek w wysokości 3000 zł ufundowany przez Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

Michaił Szeremencew Łomża
– W ciągu tych kilku dni mieliśmy naprawdę wspaniałą atmosferę. Sercem byłem z tymi wszystkimi teatrami na scenie. Dziękuję za obecność i za wspaniałe przedstawienia – powiedział podczas uroczystego zakończenia “Walizki” Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu oraz dyrektor Teatru Lalki i Aktora, organizatora kulturalnego wydarzenia. Antoniuk podziękował wszystkim, którzy wspomogli festiwal, ale szczególnie wyróżnił swoich pracowników. – To jest artystyczna drużyna, ludzie, którzy znają swoją pracę – zaznaczał.

Werdykt ze sceny ogłosił prof. Henryk Rogacki – historyk teatru, krytyk i nauczyciel akademicki. Do naszego miasta przyjeżdża z wielką przyjemnością, bo jak podkreśla “jest tu sprzyjający klimat”. Zanim jeszcze przeszedł do wyczytywania zwycięzców skierował kilka słów w stronę dyrektora Antoniuka. – Chciałem Panu podziękować za niezwykły luksus, który Pan nam zaoferował podarował, ten luksus to cztery dni życia i pracy w porządku humanistycznym – przekonywał. Już poza kulisami dodał, że poziom tegorocznych przedstawień był bardzo wysoki, ale jurorzy byli w większości zgodni, co do oceny.

Główną nagrodę Grand Prix w wysokości 3000 zł ufundowaną przez Prezydenta Łomży oraz grawerton od wojewody podlaskiego otrzymało przedstawienie “Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” Theatre Karlsson Haus z Sankt Petersburga. Odebrał ją jedyny aktor tego przedstawienia oraz jeden z najlepszych aktorów całej “Walizki” Michaił Szeremencew. Rosjanin bywał już niejednokrotnie na festiwalach teatralnych w Polsce, ale Łomża szczególnie mu się spodobała. – Jestem bardzo szczęśliwy. Jest to wspaniały festiwal, na którym oprócz teatru liczą się spotkania z ludźmi, rozmowy i wymiana doświadczeń – powiedział. Ufundowaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodę w wysokości 2000 zł za najlepszą reżyserię otrzymała Irakijka Zahra Sabri, twórczyni przedstawienia “Count to one”. Jej przypadła również nagroda tej samej wysokości przyznana przez marszałka województwa podlaskiego za najlepszą scenografię. Również 2000 zł od starosty powiatu ziemskiego odebrał Zender Ling z Niemiec za muzykę do sztuki “Loving the alien”. Jury przyznało ponadto 3 równorzędne nagrody aktorskie, każda po 1000 zł. Otrzymali je: Santa Didžus z Łotwy za rolę w spektaklu “Kasztanka”, wspomniany wcześniej Michaił Szermencew za grę w przestawieniu “Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” oraz słowacki duet Katarina Aulitisowa i L’ubomir Piktor, którzy wystąpili w spektaklu “Pies tułacz”. Nagrody ufundowali: wójt gminy Łomża oraz dyrektor TLiA w Łomży.

– Pieniądze są symboliczne. Te nagrody są przede wszystkim prestiżowe, dlatego, że ten festiwal ceniony jest nie tylko w kraju, ale i na świecie. Samo uczestnictwo w nim jest już nagrodą. Myślę, że tegoroczna edycja i te wszystkie wyróżnienia, które przypadły zwycięzcom potwierdzają bardzo wysoki poziom “Walizki”. Obejrzeliśmy sporą ilość bardzo ciekawych, mądrych i “szlachetnych spektakli” – podsumowuje festiwal Antoniuk. Zapytany o to, które przedstawienie najbardziej go urzekło, po krótkiej chwili namysłu odpowiedział: “Bardzo mi się podobały spektakle z Niemiec, Iranu. To są rzeczywiście formy, które u nas nie są jeszcze do końca znane. Teatr z Drezna komentuje popkulturę, przypomina śmierć Davida Bowie, mówi o nim z pewną ironią. To jest siła teatru lalek, który ma różne środki wyrazu scenicznego, tego nie zobaczymy w tradycyjnym teatrze. Świetne, bezpośrednie widowisko stworzyli aktorzy z Iranu. Również “Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” była ujmująca, traktowała o nas Słowianach, marzeniach, a jednocześnie przedstawiała nas w sposób satyryczny”.

Walizka Łomża

Na uczestników “Walizki” czekały też nagrody przyznane przez “Szarego Widza”. Tradycyjnie wręczyła je łomżyńska pasjonatka teatru Anna Jakubowska. Ta główna przypadła warszawskiemu Teatrowi Guliwer za sztukę “Podróż na czternaście łap”. – Na tym spektaklu się popłakałam. Był po prostu piękny i wzruszający – uzasadniała swój wybór Jakubowska. Wyróżnienia przypadło też teatrowi Divadlo PIKI ze Słowacji za spektakl “Pies tułacz”, Yuki z Japonii za “Teatr dla Ciebie”, otrzymali je ponadto jurorzy, dyrektor Antoniuk oraz wspierające instytucje.

Jubileuszowa 30. “Walizka” przeszła już do historii. Oficjalnego zamknięcia festiwalu w imieniu Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego dokonała, jego zastępca Agnieszka Muzyk. Podczas krótkiego wystąpienia podziękowała organizatorom i współorganizatorom wydarzenia. Ale szczególne słowa skierowała do przedstawicieli teatrów, którzy przyjechali do naszego miasta. – Dziękuję tym wszystkim, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas, swoją kreatywność, twórczość i podzielić się z nami tym co robią – mówiła. – Mam nadzieję, że każdy wyjedzie z Łomży pełen dobrych wrażeń oraz dobrych przeżyć i wróci tutaj za rok. Zachęcajcie także do przyjazdu swoich przyjaciół, abyśmy mogli wspólnie świętować 600-lecie nadania praw miejskim naszemu grodowi – zakończyła.

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment