Inauguracja “Państwówki”

Inauguracja "Państwówki"

Słynne “Gaudeamus igitur” zabrzmiało po raz piętnasty w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek 11 października odbyła się tam uroczysta inauguracja roku akademickiego. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

Nowy rok akademicki rozpoczęło blisko 2 tys. żaków studiujących na 15 kierunkach. Powstał też nowy – pedagogika. – Podejmując decyzję o jego utworzeniu przeprowadziliśmy badania wśród maturzystów, aby sprawdzić ich preferencje edukacyjne. Przebadaliśmy grupę 400 osób z Łomży i miast w regionie. Istotny był również fakt, że w ciągu najbliższych lat na obszarze byłego województwa łomżyńskiego połowa nauczycieli osiągnie wiek emerytalny. Te studia są reakcja na tę lukę kadrową – tłumaczył dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP. Uczelnia otrzymała też zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów II stopnia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka.

Uroczystość uświetniły wykłady zaproszonych gości. Inauguracyjną prelekcję pt. “Wartość patriotyzmu w kontekście edukacyjnym” wygłosił prof. Jerzy Nikitorowicz z Uniwersytetu w Białymstoku. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potencjał jakim dysponuje polski naród w zakresie patriotyzmu. – Ten patriotyzm mamy na czym budować – podkreślał. Nawiązując do wielokulturowości w dziejach naszego kraju, zwracał uwagę, że przy pojmowaniu istoty patriotyzmu należy “niwelować” uprzedzeni i stereotypy.

 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Inauguracja “Państwówki””

  1. Małgorzata

    Czy taki gest ręką jest obowiązkowy przy ślubowaniu!!!??? Czy nie wystarczyłoby zgiąć rękę w łokciu z podniesionymi dwoma palcami ???? Od razu byłoby inaczej ?.Pokazany gest na zdjęciu kojarzy się STRASZNIE!!!!!!!!

Leave a Comment