Grypa zabija w Polsce – jak ją rozpoznać i nie paść jej ofiarą

Łomża,grypa,Polska,powikłania,leczenie,wiadomości Łomża

Między 16 a 22 marca odnotowano w Polsce ponad 206 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dziesięć osób zmarło – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jak rozpoznać grypę oraz jak nie dopuścić do powikłań podpowiadamy Państwu w poniższym artykule.

Zarówno grypa, jak i popularne przeziębienie, to choroby wirusowe. Charakteryzują się one podobnymi objawami, dlatego ważne jest, aby potrafić odróżnić błahą infekcję od grypy, która nierozpoznana lub niewyleczona może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań.
Przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów, mimo to nie możemy mylić tych dwóch infekcji wirusowych. Charakterystycznym objawem przeziębienia jest stopniowe pojawianie się dolegliwości, a w szczególności nieżytu nosa, który nie jest typowym objawem dla grypy i często nie występuje u chorych ze zdiagnozowaną grypą. Okres najbardziej nasilonych objawów przeziębienia trwa zwykle 2 – 3 doby. W przypadku, gdy infekcja trwa dłużej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o powstałym zakażeniu bakteryjnym lub źle rozpoznanej grypie.
Pamiętajmy, że grypy nie należy bagatelizować. Każdego roku na całym świecie w wyniku powikłań po grypie umiera ponad 1 mln ludzi. W większości śmiertelny przebieg choroby dotyczy osób starszych, powyżej 65 życia. Grypa jednak jest również niebezpieczna dla małych dzieci. Niewłaściwe leczenie albo jego brak może prowadzić do powstania poważnych komplikacji. Wśród powikłań grypy można wymienić: zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych, czy ostrą niewydolność nerek.

Objawy grypy:
Grypa to wirusowa wojna błyskawiczna. Objawy grypy są bardzo nasilone. Rano bolą cię mięśnie i stawy, w południe zaczynasz mieć dreszcze, a wieczorem leżysz z wysoką gorączką w łóżku. Albo wieczorem kładziesz się do łóżka zdrowa, a rano już nie możesz się z niego zwlec. Gorączka, jeden z podstawowych objawów grypy, rośnie gwałtownie i masz uczucie, że ktoś polewa ci plecy zimną wodą. Nie dziw się, jeśli lekarz zapyta cię, czy miałaś dreszcze, bo to charakterystyczne objawy grypy, odróżniające ją od zwykłego przeziębienia.
Objawy grypy pojawiają się nagle
Charakterystyczne dla grypy jest nagłe wystąpienie trzech objawów:
-temperatura szybko dochodzi do ponad 39 st. C
-pojawia się bardzo silny ból głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy)
-pojawia się dotkliwy ból mięśni i stawów.
Tym trzem objawom grypy często towarzyszy suchy, męczący kaszel. Możesz mieć uczucie, że głęboko w gardle utkwiło ci piórko, które drażni i zmusza do pokasływania. Ból gardła w grypie przydarza się rzadziej i jeśli występuje, to w późniejszym okresie choroby. Podobnie jest z katarem, który, jeśli już się pojawi, to jest bardzo skąpy.

Powikłania po niewyleczonej grypie:
-zapalenia płuc,
-zapalenia oskrzeli,
-zapalenia zatok,
-zapalenie mięśnia sercowego,
-napady drgawek.

Poniżej tabela która pomoże rozpoznać, czy dopadła Państwa grypa czy też przeziębienie…

Należy pamiętać, że tak naprawdę to właśnie POWIKŁANIA SĄ GROŹNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA, nie zaś sama infekcja grypowa. Dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest właściwe leczenie infekcji grypowej, co zapobiega występowaniu poważnych następstw.

Related posts

Leave a Comment