Filharmonia łomżyńska perełka

Filharmonia łomżyńska perełka

O Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jest ostatnio głośno w całym kraju. Jej muzycy odebrali niedawno prestiżowego Fryderyka. – Przychodząc na koncert można być pewnym, że będzie to koncert najwyższej klasy, gwarantujący wspaniałe artystyczne przeżycie – mówi o Orkiestrze Łomżyńskich Filharmoników wybitny kompozytor, Sławomir Czarnecki. Trwa też przebudowa budynku przy ul. Nowej, aby dostosować go do najwyższych światowych standardów.

– Łomża zasługuje na obiekt z prawdziwego zdarzenia, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wytrawnych melomanów – podkreślał niejednokrotnie prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. Budynek filharmonii przebudowywany jest od kilku lat w oparciu o projekt, który powstał jeszcze w poprzedniej kadencji. Pierwszy etap prac zakończył się w 2014 r. i obejmował przede wszystkim przebudowę garderoby i pomieszczeń administracyjnych. Dwa lata później wyburzono część budynku i wykonano stan surowy zamknięty części widowiskowej. Całość tych prac kosztowała ponad 3 miliony złotych. W połowie 2017 r. rozpoczął się ostatni, największy i najbardziej kosztowny etap, którego wartość jest szacowana na 10 mln zł.

Po kilku miesiącach roboty zostały wstrzymane i konieczne było opracowanie całkiem nowej dokumentacji projektowej, niż ta powstała jeszcze w 2012 r. Z tego tez względu prace się przedłużają. – Chcemy, żeby nowa siedziba filharmonii była piękną wizytówką naszego miasta – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że stary projekt takiej gwarancji nie dawał. Jego zdanie podziela również Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. Bo to także z jego inicjatywy były nanoszone poprawki. – Mam nadzieję, że nowa dokumentacja w pełni uwzględni oczekiwania nas wszystkich, że powstanie nowoczesny obiekt, który w swojej głównej funkcji spełni wymagania naszych melomanów w zakresie akustyki wnętrza – podkreśla dyrygent Orkiestry Łomżyńskich Filharmoników.

Na dzień dzisiejszy realizacja ostatniego etapu przebudowy obiektu, obejmująca wykonanie nagłośnienia, technologii scenicznej, ustroju akustycznego jest wykonana w blisko 35 procentach. Jak dodaje Krzysztof Święcki, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Łomży, inwestycja ta nie jest zagrożona. – Okoliczności, które mają wpływ na przedłużenie realizacji nie wynikły z naszej winy, ani wykonawcy. Spowodowały to błędy i niedoróbki projektowe, do poprawienia, których projektant był wzywany – precyzuje.

W marcu tego roku miasto ogłosiło przetarg na dokończenie przebudowy, który będzie rozstrzygnięty na początku kwietnia. W tegorocznym budżecie zapisanych jest około 6 mln zł na ten cel. Ta kwota zawiera 3,2 mln zł wsparcia finansowego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowy budynek spełniający wszelkie standardy ma być gotowy z końcem października 2020 r.

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment