Dźwiękowisko Łomżyńskich Filharmoników

Dźwiękowisko Łomżyńskich Filharmoników

W czwartek 28 września 2017 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbędzie się koncert wyjątkowy z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze wystąpią na nim znakomici soliści: Jakub Jakowicz (skrzypce) oraz Tomasz Strahl (wiolonczela). Po drugie – podczas koncertu zabrzmi Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego, który Łomżyńscy Filharmonicy będą nagrywać na swoją kolejną płytę. A po trzecie – będzie miało miejsce prawykonanie Koncertu na dwie grupy młodzieży i orkiestrę kameralną koreańskiego kompozytora Eunho Changa, który powstał na specjalne zamówienie Łomżyńskiej Filharmonii, a w którym wezmą udział uczniowie Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki. Wstęp wolny.

Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców (obok wiolonczelisty i puzonisty) Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 otrzymał nagrodę Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się polskiego skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu “Polityki” za rok 2003. W 2007 został uhonorowany nagrodą “Orfeusz” podczas Festiwalu “Warszawska Jesień”. Występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami na całym świecie.

Tomasz Strahl to jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne.
Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994. Koncertuje na całym świecie występując w renomowanych salach koncertowych z najwybitniejszymi dyrygentami.

W programie koncertu usłyszymy między innymi Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego, Koncert na dwie grupy młodzieży i orkiestrę kameralną Eunho Changa oraz Wariacje rokoko Piotra Czajkowskiego.

Koncert odbędzie się w czwartek 28 września 2017 o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A. Wstęp wolny.

 

FKWL

Related posts

Leave a Comment