Dzień Kultury Bułgarskiej w Łomży

Dzień Kultury Bułgarskiej w Łomży

Koncert bałkańskiego zespołu Sarakina oraz degustacja tradycyjnej bułgarskiej kavarmy – to główne atrakcje, które czekają mieszkańców Łomży w niedzielę 1 lipca na Starym Rynku w ramach Dnia Kultury Bułgarskiej. Tak rozpoczyna się tegoroczna odsłona “Łomżyńskich wakacji” w naszym mieście.

– Na początek wakacji chcemy zaproponować łomżanom bliskie spotkanie z Bułgarią, tym bardziej, że współpracujemy już z miastem partnerskim z tego kraju Pavlikeni. Uważam, że warto poznawać i otwierać się na inne kultury, a Bułgaria posiada niewątpliwie bogaty dorobek – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który cykl “Łomżyńskich wakacji” zapoczątkował dwa lata temu.

Wydarzenie rozpocznie się w samo południe od przygotowywania kavarmy. Kucharze będą ją gotować na placu Starego Rynku na oczach łomżan. Bułgarskiego specjału będzie można skosztować kilka godzin później od około 16:00. Tego dnia nastąpi także zakończenie trwającego od soboty 30 czerwca piłkarskiego turnieju “Łomża Cup” – o godz. 17:00 odbędzie się wręczenie nagród zawodnikom. Pół godziny później na scenie pojawi się Sarakina, polsko-bułgarska grupa łącząca muzykę bałkańską z folkiem i jazzem. Zespół tworzą profesjonalni multiinstrumentaliści, pasjonaci muzyczni, grający na oryginalnych instrumentach, jak kaval, dudy, tambura oraz akordeonie, klarnecie i kontrabasie. Sarakina koncertowała między innymi w Luksemburgu, Irlandii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Bułgarii, Rumunii, Litwie i Ukrainie. W swoim dorobku posiada 6 nagranych płyt. Albumy Sarakina (2001) i Junctions (2004) zostały laureatami FOLKOWEGO FONOGRAMU ROKU organizowanego przez Polskie Radio Dwójka.

W ramach Dnia Kultury Bułgarskiej, w dniach 25 czerwca-8 lipca w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej “Domek Pastora” dostępna będzie też wystawa “Bułgaria oczami Polaków”. Jest to prezentacja prac laureatów konkursu “Moja bułgarska podróż”, organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury. Ekspozycja składa się z fotografii oraz szkiców ukazujących bułgarską przyrodę, architekturę, kulturę i historyczne dziedzictwo widziane oczami Polaków.

 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Dzień Kultury Bułgarskiej w Łomży”

  1. Urządzając mieszkanie należy uwzględniać, iż nie tylko czynimy tak, żeby się fajnie prezentowało przed gośćmi, przyjaciółmi czy rodziną, ale co ważniejsze, my sami mamy się w tym mieszkaniu przyjemnie czuć. Nasze wnętrze powinno sprzyjać odpoczynkowi i ładowaniu akumulatorów. I rzecz jasna w zależności od tego, czy

Leave a Comment