Drugi “ogólniak” ma 25 lat

Drugi "ogólniak" ma 25 lat

Jubileusz 25 – lecia istnienia szkoły świętowało II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży. W murach budynku przy Placu Kościuszki zebrali się nauczyciele, uczniowie, rodzice i absolwenci. Nie zabrakło również zaproszonych gości, w tym władz miejskich na czele z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim.

– Dwadzieścia pięć lat istnienia naszej szkoły zapisało się jeśli nie złotymi, to na pewno srebrnymi zgłoskami w historii naszego miasta. Dzisiejszy dzień to bardzo ważna chwila dla nas wszystkich. To piękne wydarzenie i święto przede wszystkim tych, którzy tworzyli szkołę, którzy w niej pracowali i uczyli się, mieli wpływ na jej atmosferę oraz poświęcili jej bardzo dużą część swojego życia – mówiła dyrektor II LO Jolanta Kossakowska, która pracuje tam od 1996 r. – W naszej szkole zawsze najważniejszy był i jest uczeń, jego bezpieczeństwo i rozwój intelektualny – podkreślała. Dodała, że działalność dydaktyczno-wychowawcza “ogólniaka” została uwieńczona wieloma sukcesami. Poinformowała, że przez te 25 lat nie brakowało osiągnieć w konkursach czy olimpiadach przedmiotowych, a także zawodach sportowych. Jak powiedziała to wszystko ma przełożenie w różnych rankingach, w których szkoła zajmuje czołowe lokaty. – W 2015 roku w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych “Perspektywy” otrzymaliśmy tytuł brązowej szkoły, zajmując w kraju 371. miejsce na 500 sklasyfikowanych liceów ogólnokształcących. Rok później w tym samym rankingu awansowaliśmy na 223. miejsce, zajmując jednocześnie ósme w województwie podlaskim i uzyskując tytuł “srebrnej szkoły”. W tym roku zajęliśmy 204. miejsce, a w województwie szóste, zachowując w dalszym ciągu tytuł srebrnej szkoły – mówiła o sukcesach, że powinniśmy być z tego dumni. Dyrektor Kossakowska oznajmiła, że tak naprawdę jubileuszowe obchody trwają od początku roku i towarzyszy im wiele wydarzeń. Wspomniała przy tym o wiosennej akcji sadzenia drzew, kiedy w terenie szkoły zostały posadzone trzy dęby. Jak mówiła “mocnym akcentem” było też jubileuszowe zakończenie roku szkolnego.

Łomża,jubileusz,II Liceum Ogólnokształcące,wiadomości Łomża

Tego dnia na ręce dyrekcji skierowano wiele życzeń i gratulacji. Podziękowania byłym i obecnym nauczycielom za lata pracy na rzecz edukacji młodego pokolenia skierował również prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. W swoim wystąpieniu podkreślał, że II LO należy do najbardziej cenionych liceów ogólnokształcących w regionie, a jest to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu kierownictwa i nauczycieli. – Dziękuję wszystkim, którzy przez lata tworzyli społeczność szkoły. Dyrekcji i nauczycielom, zarówno obecnym jak i emerytowanym, za zaangażowanie i wytrwałą pracę na rzecz uczniów, za wkład i trud wnoszony w kształtowanie wiedzy, zachowań i umiejętności młodzieży z terenu naszego miasta i regionu – przekazał włodarz miasta, życząc całej społeczności szkolnej dalszych sukcesów oraz jubileuszów.

Łomża,jubileusz,II Liceum Ogólnokształcące,wiadomości Łomża

Drugi “ogólniak” został powołany do życia 1 czerwca 1992 r. przez ówczesnego kuratora oświaty Cezarego Koconia. Stanowisko dyrektora objął Józef Przybylski. – W tamtej chwili nikt nie przypuszczał, ze staniemy się liceum tak chętnie wybieranym przez młodzież nie tylko z Łomży, ale i regionu – wspomina pierwszy dyrektor, który tę funkcję pełnił przez 23 lata. Na początku pracę rozpoczęło tam 18 nauczycieli, 7 pracowników administracji i obsługi oraz 129 uczniów. Obecny zespół liczy 43 nauczycieli, 19 pracowników administracji i obsługi i 543 uczniów. Przez 25 lat szkoła doczekała się kilku tysięcy absolwentów wykonujących różne zawody. Jednym z nich jest Paweł Wądołowski, dziennikarz Polskiego Radia Białystok. Liceum ukończył w 1998 r. – Z wyników w nauce raczej nikt mnie nie zapamiętał, ale naprawdę bardzo się starałem – żartował. Podczas uroczystości w ciepłych słowach wspominał czasy szkolne, odczytując fragmenty tekstu, który napisał przed laty na jubileusz 10 – lecia II LO. – Uważam, że szkoły tworzą osobowości nauczycieli. Miałem dużo szczęścia trafiając na tych, którzy mnie uczyli. Każdy nauczył mnie czegoś ważnego. Dzięki temu wiem, co chcę robić i kim być. Drugie Liceum Ogólnokształcące jest miejscem, któremu bardzo wiele zawdzięczam i, do którego zawsze będę chciał wracać nie tylko myślami – czytał. Jak zaznaczył, od tamtego momentu nic się nie zmieniło i te słowa wciąż są aktualne.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment