Delegacja z Muscatine (USA) w Łomży

Delegacja z Muscatine (USA) w Łomży
We wtorek (20 czerwca) gościli w Łomży przedstawiciele miasta partnerskiego Muscatine ze Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania z Prezydentem Mariuszem Chrzanowskim omówione zostały koncepcje dalszej współpracy między dwoma miastami.
Do Łomży przybyli Deb Hueser wraz z meżem Stevem. Hueser jest wiceprezesem organizacji miast siostrzanych w Muscatine. Nad samopoczuciem gości czuwał Sebastian Jaworowski z Linguo, który pełnił także rolę tłumacza. W trakcie rozmów zostały poruszone możliwości działań partnerskich w wielu dziedzinach.
– Niezmiernie miło mi gościć Państwa w Łomży. Niedawno obchodziliśmy 599. rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu. Zapraszam także na kolejne Dni Łomży, które odbędą się za rok. Będzie to szczególny czas, okrągła rocznica 600-lecia – przywitał gości prezydent Mariusz Chrzanowski.
Państwo Hueser udzielają się charytatywnie w swoim mieście. Deb po raz pierwszy gościła w Łomży 12 lat temu. Teraz, przy okazji pobytu w innych europejskich miastach siostrzanych, po raz drugi zawitała do grodu nad Narwią.Delegacja z Muscatine (USA) w Łomży

– Cieszę się, że możemy pobudzić naszą współpracę. Są rzeczy, które trzeba naprawić i rozwijać te, które już zostały zrobione. Dziękujemy za możliwość spotkania. Szkoda, że nie udało nam się dotrzeć na Dni Łomży. W przyszłym roku na pewno pojawimy się w mieście, by razem z Wami celebrować święto – zapewniła Deb Hueser.
Jak zapewnili, postarają się, aby na 600-lecie dotarł także prezes organizacji miast siostrzanych John Dabeet.
Potencjał położonego nad rzeką Missisipi Muscatine jest ogromny. W tym 25 tysięcznym mieście powstały pierwsze na świecie guziki robione z masy perłowej, tutaj także Mark Twain napisał kultowe „Przygody Tomka Sawyera”. Miasto stawia na wymianę studencką, ma także dobrze przygotowany program edukacyjny pod kątem rolnictwa. Specyfika rynku nastawiona jest na przemysł. Prężnie działają firmy związane z przetwórstwem, fabryka produkująca opony, fabryka Heinza, fabryka zajmująca się produkcją oświetleń na stadiony, zakład meblarski, a także firma produkująca środki ochrony roślin.
– Jestem pod wrażeniem możliwości waszego miasta. Chciałbym, aby nasza współpraca rozwijała się, zwłaszcza teraz, gdy staramy się pozyskać wiele środków z zewnątrz. Nasi uczniowie w ramach różnych programów wyjeżdżają na praktyki do Włoch czy Niemiec. Myślę, że z racji dużej ilości przedsiębiorstw w  Muscatine, byłaby możliwość wymiany uczniowskiej z “Mechaniaka” czy “Wety”. Jest też szansa na współpracę biznesową, jak też dzielenie się doświadczeniami między przedsiębiorcami z naszych miast – podkreślił Mariusz Chrzanowski.

 

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment