Czas na zdrowie w Zespole Szkół Specjalnych

Czas na zdrowie w Zespole Szkół Specjalnych

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży przystąpił do VI edycji projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Rzecznika Praw Dziecka. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem jakim jest nadwaga i otyłość pojawiająca się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniejszym. Stwierdzone w badaniach Instytutu Żywności i Żywienia z wiosny 2013 roku dane są zatrważające, gdyż 28%chłopców i 22% dziewcząt ma nadmierną masę ciała.
Celem podejmowanych działań jest przybliżenie uczniów do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Zgodnie z założeniami projektu w szkole stworzono grupę Zdrowomaniaków, która będzie koordynowała działania prozdrowotne w placówce.
Realizację rozpoczęła się od wycieczki do gospodarstwa ekologicznego Państwa Ziemczyk w okolicy Łomży. – Dowiedzieliśmy się, że rolnicy prowadzący takie gospodarstwo mogą stosować tylko naturalne metody. Rolnictwo to charakteryzuje produkcja w cyklu zamkniętym gleba – roślina – zwierzę. W gospodarstwie ekologicznym wyklucza się stosowanie syntetycznych nawozów mineralnych, pestycydów, regulatorów wzrostu i syntetycznych dodatków paszowych. Dlatego mamy pewność że żywność z niego pochodząca jest najwyższej jakości a do tego jest smaczna i zdrowa – opowiada koordynator Edyta Darmetko.

Czas na zdrowie

Następnie uczniowie odwiedzili sklep „Zielnik” do którego trafiają produkty z gospodarstwa ekologicznego. Właścicielka sklepu przygotowała krotką pogadankę na temat, jak zioła pozytywnie wpływają na zdrowie i jakie szerokie mają zastosowanie.
– Przekonaliśmy się, że zdrowy tryb życia tkwi w nas w powrocie do naturalnych produktów i tradycyjnego sposobu życia, zrównoważonego żywienia i aktywności fizycznej – informuje Edyta Darmetko.
Zdobytą wiedzę i działanie związane z realizacją projektu została zaprezentowana na apelu całej społeczności szkolnej. Była to też zachęta do wzięcia udziału w Festynie Zdrowia, który został zaplanowany na 30 maja. Wówczas przestrzeń szkoły przy ul. Nowogrodzkiej zmieni się w teren aktywnego wypoczynku, sportowych wyzwań oraz zdrowego żywienia.

 

Tekst i foto: ZSS

Related posts

Leave a Comment