Ćwiczenia poszukiwawcze dla OSP [VIDEO]

Ćwiczenia poszukiwawcze dla OSP

Koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja oraz siedmiu ratowników specjalizujących się w poszukiwaniach osób zaginionych przeprowadziło szkolenie dla druhów z OSP Kolno właśnie z zakresu poszukiwań. Główni instruktorzy centrali jednostki z Łomży ratownicy medyczny Jakub Brzeziak oraz Jakub Zimnoch to współpracownicy i instruktorzy szkoleń prowadzonych przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie, a zarazem jedni z najbardziej doświadczonych poszukiwaczy terenowych w tej części kraju.

Przez dwa dni w godzinach popołudniowych członkowie GR Nadzieja przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne dla druhów OSP Kolno. Strażakom przekazana została wiedza między innymi z zakresu innowacyjnych metod poszukiwawczych, współpracy z poszukiwaczami, obsługi specjalistycznych urządzeń GPS, czy pierwszej pomocy.
Drugiego dnia wszyscy udali się na ćwiczenia terenowe w kompleksie leśnym. W terenie zaprezentowane zostało mobilne centrum poszukiwań zbudowane na samochodzie mercedes sprinter.

– Cieszy mnie fakt, że druhowie z OSP Kolno tak chętnie wzięli udział szkoleniu z taktyki działań poszukiwawczych, na którym obecnych było około 20 osób. Zajęcia teoretyczne odbywały się w gościnnych pomieszczeniach parafii Chrystusa Króla w Kolnie. Dziękuje druhom i ratownikom Nadziei za koleżeńską atmosferę – powiedział koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja rat. medyczny ks Radosław Kubeł

To już kolejne tego rodzaju szkolenie przeprowadzone w naszym rejonie i drugie w Kolnie. W lutym w taki sam sposób przeszkoleni zostali funkcjonariusze Policji z Kolna oraz Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie.

– W chwili działań ratowniczych i poszukiwawczych nie ma czasu na naukę sprzętu, czy naukę technik poszukiwawczych. Celem jest odnalezienie zaginionego w jak najlepszej kondycji zdrowotnej i jak najszybciej, dlatego takie ćwiczenia, które przeprowadzamy są bardzo istotne. Wiedza, którą przekazujemy kilka razy przydała się służbom w prawdziwych działaniach. Chcę przypomnieć, że Grupa Ratownicza Nadzieja to również Ochotnicza Straż Pożarna, dlatego tego typu zajęcia dla druhów OSP są dla nas jeszcze bardziej budujące – powiedział zastępca koordynatora GRN rat. med. Jakub Brzeziak.

 

 

tekst i foto: Grupa Ratownicza Nadzieja

Related posts

Leave a Comment