Bezpłatna mammografia dla pań od 50. roku życia

mammografia Łomża

W dniu 28 marca 2017 r. mieszkanki Łomży, które ukończyły 50. rok życia będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego. Mammobus LUX MED Diagnostyka – tradycyjnie już – ustawiony będzie przy hipermarkecie Kaufland (Al. Józefa Piłsudskiego 18).

Panie, które w 2017 kończą 50 lat wchodzą do Programu, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania. – Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – przekazuje Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka i zachęca panie do profilaktyki.

Badanie trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno – mówi Cymerman.

mammograf Łomża

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment