Bezpieczna droga do szkoły z łomżyńskimi policjantami

Policjanci z Łomży rozpoczęli działania profilaktyczne „Bezpieczna droga do szkoły”. Będą czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych w rejonach szkół podstawowych. Odwiedzą także dzieci, aby podczas zajęć porozmawiać o bezpiecznej drodze do szkoły.

Policjanci realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej, specjaliści ds. nieletnich oraz dzielnicowi uczestniczyli dziś w uroczystych inauguracjach roku szkolnego w szkołach na terenie miasta i powiatu. Ich obecność w życiu szkoły oznacza gotowość do współpracy ze społecznością szkolną i pomoc w rozwiązywaniu problemów i zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas nadchodzącego roku szkolnego. Wraz z początkiem zajęć ruszą także zaplanowane spotkania, na których mundurowi opowiedzą o bezpieczeństwie podczas pokonywania codziennej drogi do szkoły i do domu. W godzinach porannych, w rejonach szkół będą pełnić służbę funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego. Zwrócą oni uwagę na zachowanie kierowców oraz pieszych, a także ułatwią drogę do szkoły najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. Celem działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku – policjanci radzą:

– bądź dla swojego dziecka wzorem prawidłowego zachowania – zawsze i w każdej sytuacji,

– wybierz bezpieczną drogę, którą dziecko ma chodzić do szkoły i dokładnie je z nią zapoznaj; naucz dziecko bezpiecznego poruszania się po tej trasie i korzystania ze środków komunikacji publicznej,

– przypominaj dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi,

– ucz dziecko, że przez jezdnię powinno przechodzić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych,

– zwróć uwagę dziecku, że pod żadnym pozorem nie wolno przebiegać przez drogę, nawet na przejściu dla pieszych (przebieganie przez jezdnię jest wciąż częstą przyczyną wypadków z udziałem dzieci),

– uwrażliwiaj dziecko, że samochód może nadjechać szybko i dlatego zawsze przed przejściem przez jezdnię trzeba uważnie rozejrzeć się w obie strony.

 

KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment