Atrakcyjne świętowanie niepodległości w Łomży

Atrakcyjne świętowanie niepodległości w Łomży

W piątek 7 września w Domku Pastora odbyła się konferencja prasowa poświęcona lokalnym obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Realizowane będą one pod hasłem “Łomża dla Niepodległej”. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych czy sportowych, a zakończy je 11 listopada piknik patriotyczny na Starym Rynku. – Wszystkie inicjatywy mają budować naszą tożsamość oraz kształtować wartości patriotyczne – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski. Do świętowania włączą się harcerze obchodzący w tym roku również swój setny jubileusz.

Łomżyńskie wydarzenia wpisują się w założenia Programu Wieloletniego Niepodległa realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wspieranie i łączenie wszystkich inicjatyw oraz zachęcanie Polaków do wspólnego świętowania pod hasłem “Niepodległa dla wszystkich”. Urząd Miejski w Łomży uzyskał zgodę na wykorzystanie identyfikacji wizualnej programu oraz na korzystanie z logo Niepodległej. – Dzięki temu realizowane przez nas lokalne inicjatywy będą rozpoznawalne i utożsamiane z ogólnopolskimi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz staną się elementem większej całości jubileuszu – poinformował prezydent Mariusz Chrzanowski.

Włodarz miasta przekazał, że do 17 grudnia w alejce prowadzącej do Parku Jana Pawła II od strony ulicy Wyszyńskiego w sąsiedztwie Parku Wodnego ma powstać multimedialna Ławka Niepodległości. – Jest to nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości łączący w sobie walory edukacyjne i praktyczne – mówił Mariusz Chrzanowski. Część multimedialna umożliwi odsłuchanie fragmentu Marszu I Brygady oraz fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. Szacuje się, że całkowity koszt jej zamontowania wraz z wyposażeniem wyniesie 49 405 zł. Złożony został już wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o maksymalne dofinansowanie na tę inwestycję, jest to kwota 30 000 zł.

– Chcemy, aby tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały wydźwięk specjalny i nie ograniczały się wyłącznie do dnia 11 listopada. Aby celebrować pamięć poległych, którzy walczyli o naszą wolność. To powód, dla którego obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczynamy już we wrześniu i będziemy dokładać starań, aby wspomnienia trudu niepodległościowego były cały czas z nami obecne przez kolejne miesiące, aż do 11 listopada. A nawet i po tym szczególnym dniu – podkreślał prezydent. Dodając, że wszystkie inicjatywy mają budować naszą tożsamość oraz kształtować wartości patriotyczne.

A wydarzeń, które wpisują się w niepodległościowy kalendarz jest sporo. Rozpocznie je w sobotę 8 września ogólnopolska akcja społeczna “Narodowe Czytanie”. O godz. 10.00 na deptaku przed Miejską Biblioteką Publiczną łomżanie przeczytają “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ciekawą imprezą ma byś 4. PKO Bieg Charytatywny pod hasłem “Pomagamy z każdym krokiem”, z którego dochód zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci. To 15 września na Stadionie Miejskim przy ul. Zjazd. Dwa dni później w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się uroczyste zasadzenie Dębu Pamięci w 100-lecie niepodległości. Jest to nasza wspólna inicjatywa z hufcem ZHP w Łomży – przekazał gospodarz miasta.

Ciekawych wydarzeń nie zabraknie w kolejnych miesiącach. Na 18 października przewidziany jest “Mecz Nieodległości”. W inicjatywie Zespołu Szkół Specjalnych weźmie udział m.in. drużyna Urzędu Miejskiego w Łomży. Z kolei następnego dnia w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbędzie się konferencja naukowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA pt. Polska po latach niewoli”. W listopadzie swoje niepodległościowe wykłady i warsztaty przedstawi Czesław Rybicki. Koncertować będzie Filharmonia Kameralna. W przededniu Święta Niepodległości tradycyjnie czytane będą okolicznościowe teksty w autobusach MPK. Punkt kulminacyjny nastąpi w dniu 11 listopada. Tym razem oprócz corocznych uroczystości na Starym Rynku odbędzie się piknik patriotyczny, w trakcie którego na fasadzie Ratusza pojawi się video mapping.

W tym roku przypada również 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego. O udziale harcerzy w świętowaniu niepodległości naszego kraju poinformował komendant Hufca ZHP w Łomży harcmistrz Wiesław Domański. – My w to świętowanie włączyliśmy się już od początku roku – mówił wymieniając chociażby organizację ogólnopolskiego XXV Jubileuszowego Zlotu Druha Szarego czy rozpoczynającego się Rajdu Pamięci Września’ 39 poświęcony bogaterskiej obronie Wizny.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment