25 tys. zł na 25-lecie Hospicjum w Łomży

25 tys. zł na 25-lecie Hospicjum w Łomży

1 grudnia 1993 roku, przyjmując pierwszego pacjenta, swoją działalność w naszym mieście rozpoczęło Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” p.w. Św. Ducha w Łomży. Jego założycielką i prezesem do dnia dzisiejszego jest Teresa Steckiewicz. W sobotę 1 grudnia 2018 r., podczas uroczystości 25-lecia funkcjonowania tej placówki w Łomży, odbierała zasłużone gratulacje i podziękowania od parlamentarzystów, wojewody podlaskiego, samorządowców, osób współpracujących i wspierających łomżyńskie hospicjum.

Podczas uroczystości zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Olszewski poinformowali, że Prezydent Miasta i Rada Miejska podjęli wspólną inicjatywę, mającą na celu przekazanie 25 tys. zł na zakup łóżek rehabilitacyjnych. – Proszę przyjąć podziękowania za 25 lat wspaniałej i tak potrzebnej pracy, podziękowania za miłosierdzie. Na najbliższej sesji rozpatrzymy projekt uchwały o przeznaczeniu 25 tysięcy złotych na rzecz hospicjum – powiedział przewodniczący Jan Olszewski.

Składając prezes Teresie Steckiewicz gratulacje i podziękowania za heroiczną pracę, z-ca prezydenta Andrzej Garlicki przywołał słowa księdza Jana Kaczkowskiego, który był wielkim promotorem opieki hospicyjnej. – Pamiętam jak mówił, że chorzy z taką diagnozą, takim wyrokiem, nie tyle potrzebują pocieszania, poklepywania po plecach, że jakoś wszystko będzie dobrze, a potrzebują tak naprawdę towarzyszenia, obecności i pomocy. I właśnie hospicjum taką rolę spełnia. Ci ludzie, którzy bardzo często przeżywają swoje ostatnie dni, mają tutaj te towarzystwo, tę obecność obok siebie życzliwej osoby, mają fachową pomoc bo są lekarze i pielęgniarki, a także na pewno mają wiele miłości – powiedział Andrzej Garlicki podkreślając, że odchodzenie w takim miejscu jest wielkim błogosławieństwem dla tych ludzi. Zapewnił również, że władze samorządowe będą wspierały wszelkie działania, które pozwolą łomżyńskiemu hospicjum dalej się rozwijać. Odczytał również list od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego kierowany na ręce prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” p.w. Św. Ducha z okazji jubileuszu 25-lecia powstania tej placówki w Łomży.

Uroczystość była również okazją do podziękowania dla osób od lat wspierających łomżyńskie hospicjum. Okolicznościowe statuetki 25-lecia otrzymało dwanaście osób. – Ludzie długo nie wiedzieli, co to jest hospicjum. Myśleli, że to taka “umieralnia”. A tu się nie umiera tylko przechodzi się tam, gdzie każdy ma swoją wieczność – powiedziała Teresa Steckiewicz.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment